Karta Dużej Rodziny. Zmiany i nowe przywileje

Od 2019 roku przywileje KRD zaczęły przysługiwać rodzicom, którzy kiedykolwiek mieli trójkę dzieci – nawet jeśli dzieci mają dzieci, a oni sami zostali dziadkami. MOPS w Zawidowie czeka na wnioski mieszkańców.

Resort rodziny poszerzył uprawnienia do zniżek dla dużych rodzin o rodziców, którzy wychowali co najmniej troje dzieci, bez względu na aktualny wiek dzieci. Wniosek o wydanie karty można złożyć w urzędzie gminy lub przez Internet.

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski system zniżek na towary i usługi, przysługujący rodzinom wielodzietnym. W ramach programu zniżki oferuje ponad 3,8 tys. firm i instytucji.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.

Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom: w wieku do 18. roku życia w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej, bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.

Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie.

Gdzie złożyć wniosek?

W Zawidowie wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny należy złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Formalności można także dopełnić za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek.
Wydanie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne. 9,21 zł wynosi opłata, gdy posiadamy już kartę i wnioskujemy o wydanie jej w dodatkowej formie. Wydanie duplikatu karty w przypadku zgubienia bądź kradzieży kosztuje 9,40 zł. Na jaki czas można uzyskać Kartę Dużej Rodziny? Rodzice otrzymują kartę dużej rodziny na całe życie.

Dzieci: – do ukończenia 18 lat – dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują: do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym planowane jest ukończenie nauki – dzieci niepełnosprawne – na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest dzieciom umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, nie dłużej niż do ukończenia 18 roku życia.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby założyć Kartę Dużej Rodziny?

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy pobrać wniosekwypełnić go i złożyć w urzędzie. Wniosek można też złożyć przez Internet. Aby móc składać wnioski elektronicznie konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego.

Gdzie oszczędzamy z Kartą Dużej Rodziny?

Lista usługodawców, którzy honorują Kartę Dużej Rodziny i udzielają zniżek jest bardzo długa. Obecnie z Kartą Dużej Rodziny można korzystać z dodatkowych zniżek na stacjach PKN Orlen – uzyskamy tam rabat w wysokości 8 groszy przy zakupie 1l zwykłego paliwa i zniżkę o wartości 10 groszy przy zakupie 1l paliwa Verva oraz 20% upustu na zakupy produktów gastronomicznych z oferty Stop Cafe i tyle samo rabatu na zakupy w myjni.
Do 10% rabatu na zakupy w Carrefour
Za swoje codzienne zakupy w supermarketach Carrefour można zyskać nawet 10% ich wartości w postaci e-bonu drukowanego w kasie na kolejne zakupy. Wystarczy tylko, że wybrać się do Carrefoura z Kartą Dużej Rodziny, okazać się nią przy kasie i, w zależności od wydanej kwoty, otrzymać od 5 zł do 50 zł na kolejne zakupy.
Z Kartą Dużej Rodziny taniej w McDonald’s
Z Kartą Dużej Rodziny taniej jest również w restauracji McDonald’s,. Dzięki karcie można zjeść ulubione kanapki i zestawy w niższej cenie.
Zakupy:
Lidl – 10% rabatu na warzywa, owoce, chleby, bułki, produkty marki W5, Cien, Solevita i słoiczki dla dzieci marek Bobovita, Bebiprima i Hipp. Vistula – 10% zniżki od cen regularnych na cały asortyment, Wólczanka – 10% rabatu na cały asortyment, Lambert – 10% zniżki na cały asortyment, W. Kruk – 10% rabatu na biżuterię i 5% zniżki na zegarki, PAWO – 60% rabatu na odzież, 30% rabatu na obuwie, Bonito – 5% rabatu, Świat Książki – 20% rabatu na książki i audiobooki, 15% rabatu na podręczniki, 20% zniżki na artykuły szkolne i papiernicze , Ozdoby.pl – 15% rabatu na złotą i srebrną biżuterię oraz ozdoby, Naturalny.pl – 8% zniżki na cały asortyment, Zoologiczny.pl – 8% zniżki na cały asortyment, Ebooki.pl – 5% rabatu, GRAgamel.pl – 5% rabatu na zakupy powyżej 400 zł, Patalonia.pl – 5% rabatu na cały asortyment, Lotos – 5 gr rabatu na 1 l paliwa Lotos On, Lotos LPG, Benzyna Lotos), 10 gr rabatu na 1 l paliwa Lotos Dybamic i Lotos Dynamic Diesel, 20% rabatu na wszystkie produkty gastronomiczne w ofercie Cafe Punkt Lotos, 20% rabatu na myjnie samochodowe.

Powyższa lista to zaledwie ułamek wszystkich dostępnych zniżek. Zakres usług jest bardzo szeroki, od porad prawnych, poprzez medyczne, aż do stolarskich. Wyczerpujące informacje na temat projektu Karta Dużej Rodziny, w tym partnerów i zasad obowiązujących przy udzielaniu rabatów, znaleźć można na oficjalnej stronie: Rodzina.gov.pl

Skip to content