Kiedy wybory parlamentarne 2019? Prezydent ogłosił termin

2019 rok to rok podwójnych wyborów. Po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego czeka nas wybór posłów i senatorów.

Wybory do Sejmu i Senatu odbywają się raz na cztery lata (chyba, że skrócona zostanie kadencja parlamentu). Wybieramy w nich 460 posłów i 100 senatorów – nie można startować jednocześnie do obu izb.

Kiedy odbędą się wybory do Sejmu i Senatu? Wybory do parlamentu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej. Andrzej Duda zdecydował, że odbędą się one 13 października 2019. To pierwszy możliwy termin. Z racji tego, że obecna – VIII kadencja – rozpoczęła się 12 listopada 2015 roku, to termin wyborów 2019 musiał przypaść na jedną z niedziel między 12 października a 12 listopada. Prezydent wybrał pierwszą możliwą.

Prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych w Polsce mają wszyscy obywatele, którzy ukończyli 18 lat. Obecnie jest to ponad 30 mln osób, co stanowi ponad 80 proc. mieszkańców kraju.

Wybory parlamentarne 2019. Kto może kandydować?
Aby kandydować do Sejmu, trzeba mieć skończone 21 lat, do Senatu – 30 lat. Prawo do zgłaszania kandydatów na posłów przysługuje: komitetowi wyborczemu partii politycznej; koalicyjnemu komitetowi wyborczemu i komitetowi wyborczemu wyborców.

Skip to content