Świetlicowa wymiana pocztówkowa – lekcja geografii i tradycyjnej komunikacji

Zawidowska świetlica szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji adresowanej do świetlic szkolnych Wymiana pocztówkowa”. Akcja ta polegała na przesłaniu kartek z pozdrowieniami dowolnie wybranym wcześniej świetlicom z terenu całej Polski, które zgłosiły chęć udziału w tym przedsięwzięciu. – To doskonała zabawa i lekcja geografii – podsumowuje przedsięwzięcie Agnieszka Śniegula, koordynatorka akcji z SP w Zawidowie. 

Kilkadziesiąt kartek pocztowych z Zawidowa rozesłali po całej Polsce uczniowie z Szkoły Podstawowej. A to za sprawą ogólnopolskiej akcji pn. „Świetlicowa wymiana pocztówkowa”. Na pocztówkach związanych ze swoim miejscem zamieszkania uczniowie kreślili pozdrowienia lub krótkie wiadomości, które adresowali do uczniów z innych świetlic w całym kraju.

 –  Wymiana pocztówkowa była dla nas fajną lekcją geografii – mówi Agnieszka Śniegula, koordynatorka akcji z SP.  Do naszej świetlicy dotarły kartki m.in. z Katowic, Aleksandrowa Łódzkiego, Kołobrzegu, Gliwic, Torunia, Warszawy, Kalisza i wielu innych pięknych miejscowości w Polsce. Dzieci wskazywały te miejsca na mapie, poznały region z którego pochodzą i najważniejsze atrakcje. 

Uczniowie poznali także zasady działania poczty oraz uczyli się prawidłowego wypisywania i adresowania pocztówek oraz redagowania pozdrowień. – Wymiana pocztówkowa pozwoliła naszym dzieciom nawiązać kontakty z rówieśnikami i dostarczyła odrobinę ekscytacji w oczekiwaniu na kartki pocztowe – opowiada koordynatorka z SP.  

W dobie komputerów i Internetu coraz bardziej zanika zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób. Wysyłanie pocztówek i listów należy do rzadkości – szczególnie wśród młodszego pokolenia, dlatego warto brać udział w przedsięwzięciach ukazujących dzieciom magię i piękno słowa pisanego – podsumowuje akcję A. Śniegula.

Skip to content