Zawidowscy pszczelarze posadzili miododajne lipy

W ramach akcji ratowania pszczół, których jest niestety coraz mniej, zawidowscy pszczelarze otrzymali od powiatu zgorzeleckiego sadzonki miododajnych lip. Posadzili je dzisiaj (19.04) na skwerze przy ulicy Kopernika w Zawidowie. Za kilka lat będzie tu wspaniała aleja lipowa. 

Dziesięć drobnolistnych lip typu Tilia Cordata, trafiło w ręce zawidowskich pszczelarzy, panowie posadzili je dzisiaj na skwerze przy ulicy Kopernika wraz z miejskim Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych. 

Odmiana typu Tilia Cordata jest często sadzona w parkach i wzdłuż dróg, stąd pomysł pszczelarzy, aby sadzonki posadzić właśnie w centrum miasta. 

Na razie nie są jeszcze zbyt okazałe, ale gdy urosną i zakwitną staną się bogatym źródłem nektaru dla pszczół. Kwiaty lipy mają bardzo silny zapach, podoba on się nie tylko ludziom ale także pszczołom. Za klika lat przy ulicy Kopernika powstanie zatem niezwykła aleja lipowa, o delikatnym miodowo-waniliowy zapachu. 

Zakup sadzonek sfinansowało Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu w ramach akcji ratowania pszczół i wspierania ochrony bioróżnorodności na terenie powiatu. 

Pszczelarze biją na alarm

Nieumiejętne stosowanie środków chemicznych w rolnictwie, zanieczyszczenie środowiska, rosnące połacie nieużytków lub przewaga upraw monokulturowych w rolnictwie powodują, że pszczoły giną masowo. O dobrobyt tych owadów powinni zatroszczyć się zatem wszyscy. A że najlepsze są najprostsze rozwiązania – to pszczelarze proponują, aby zacząć właśnie od posadzenia lipy.

Ikona Elektronicznego Biura Obsługi Formularze do wydruku dostępne na portalu eBOI Gminy Zawidów

Skip to content