Spis powszechny: Policja ostrzega przed oszustami!

Trwa Narodowy Spis Powszechny prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Każdy Polak ma obowiązek wzięcia w nim udziału, jednak jak informuje Policja, pojawili się już oszuści, który chcą to wydarzenie wykorzystać do swoich niecnych celów.

W tegorocznej edycji Spisu nowością jest tzw. samospis internetowy, który każdy z nas może zrealizować samodzielnie z własnego domu. Wystarcza dostęp do Internetu i komputer, lub inne urządzenie mobilne, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania zawarte w spisie.

Aplikacja spisowa dostępna jest na tej stronie. Formularz nie jest trudny do wypełnienia – zajmuje to mniej więcej 20 minut. 

Można też skorzystać z tzw. spisu „na żądanie” – wystarczy zadzwonić na Infolinię spisową pod nr telefonu 22 279 99 99. Działa ona od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 – z wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy.

Każda z osób, która nie dokona samospisu powinna oczekiwać na telefon od rachmistrza spisowego, który zbierze od nas niezbędne dane. 

Ze względu pandemię koronawirusa rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich, czyli odwiedzać respondentów w domach aż do odwołania. – Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów mogą być oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję – przestrzegają mundurowi. 

Jeśli ktoś spisał się już przez Internet, to nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego taki incydent trzeba zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Policja ostrzega przed oszustami!

Funkcjonariusze policji ostrzegają przed osobami, które mogą się podawać za rachmistrzów. Oszuści mogą starać się w ten sposób wyłudzić on nas dane lub pieniądze. Mundurowi apelują o czujność, szczególnie zwracają się do seniorów.

W spisie nie ma pytań dotyczących:

  • zarobków,
  • zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku, w którym przechowujemy pieniądze. 

Rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer. Osoba taka wyposażona jest w identyfikator i urządzenie mobilne. Rachmistrz nie żąda również wejścia do mieszkania.

Dane rachmistrza, który się do nas zgłosi można zweryfikować dzwoniąc pod numer: 22 279 99 99, w aplikacji “Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl lub stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie pod adresem warszawa.stat.gov.pl.

Jeżeli będziemy mieli wątpliwości co do osoby, która zgłosiła się do nas jako rachmistrz Narodowego Spisu Powszechnego powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i poinformować o tym dyżurnego policji.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Potrwa do końca września. 

Pamiętajmy, że udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Za odmowę udziału w Spisie Powszechnym lub podanie fałszywych informacji mogą grozić poważne konsekwencje.

Skip to content