29 Sty 2014

wieża kościoła ewangelickiego w Zawidowie Do końca marca potrwa tworzenie Gminnej Ewidencji Zabytków w Zawidowie.

Obowiązek prowadzenia Gminnej Ewidencji Zabytków nakłada na samorząd ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Inwentaryzacja rozpocznie się 3 lutego i zakończy pod koniec marca.

Po jej zakończeniu okaże się ile na terenie gminy mamy obiektów o walorach historycznych. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.

Obiekty, które zostaną uznane za zabytkowe zostaną sfotografowane, każdy będzie posiadał swoją mini-mapkę. Będą także szczegółowo opisane – mówi Anna Traczyk, pracownik Urzędu Miejskiego w Zawidowie.

- Dzięki tej ewidencji będziemy mieli bardzo szczegółową wiedzę na temat zabytków znajdujących się na terenie Zawidowa – dodaje.

Inwentaryzacją gminnych zabytków zajmie się historyk sztuki - pani Bożena Danielska. - W związku z rozpoczynającą się inwentaryzacją zwracamy się z prośbą do mieszkańców Zawidowa o stworzenie historykowi możliwości sfotografowania budynków, czasami udzielenia informacji na temat badanego obiektu. Innymi słowy wszelką niezbędną pomoc – apeluje Anna Traczyk.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!