27 Wrz 2017

Dwa pojemniki i trzy worki pojawią na posesji każdego mieszkańca Zawidowa, który segreguje opady. Zmiany zaczną obowiązywać już od stycznia. Tak chce Unia Europejska i Ministerstwo Środowiska.

Wprowadzona kilka lat temu ustawa śmieciowa nie spełnia swojego podstawowego celu - w Polsce nadal za mało odzyskujemy surowców wtórnych i zbyt dużo śmieci trafia na wysypiska. Ministerstwo Środowisko wprowadziło więc zmiany w ustawie. Chodzi o to, by śmieci były segregowane „u źródła” , czyli w domach, biurach, urzędach, hotelach itp.

Dziś mieszkańcy Zawidowa oddzielone surowce wtórne (tj. papier, szkło, plastik, metale) wrzucają do tzw. ludmerów czyli dużych pojemników stojących na osiedlu. Są jeszcze bioodpady, które umieszczają w specjalnym koszu. Reszta śmieci trafia do kubła ustawionego na posesji.

Segregacja „po zmianach”

Po zmianach czyli w styczniu, każdy dom (który zadeklarował segregację) powinien mieć na swojej posesji 2 oddzielne kosze na odpady posortownicze i odpady biodegradowalne oraz 3 worki: na papier, szkło oraz metale i tworzywa sztuczne. Innymi słowy mieszkańcy domów jednorodzinnych będą segregować 5 rodzajów odpadów. Czyli tak jak wcześniej, z tą różnicą, że posegregowane odpady wrzucą teraz do worków, a nie do ludmerów. Ludmery zniknął zatem z panoramy miasta. Pozostaną jedynie tam, gdzie są duże skupiska mieszkańców np. na „blokowiskach”.

- Pojemnik na opady posortownicze mieszkańcy mają już na swoich posesjach, ten na „bio” dostarczy im firma odbierająca śmieci – mówi pracownik Urzędu Miejskiego w Zawidowie. - Ta sama firma dowiezie worki do segregacji, które mieszkańcy otrzymają bezpłatnie. Ich koszt ujęty zostanie w opłacie za gospodarowanie odpadami – informuje urzędnik.

Co jeszcze się zmieni?

Zmieni się również częstotliwość wywozu odpadów: worki będą odbierane raz w miesiącu, a pojemniki opróżniane co dwa tygodnie („bio” zamiennie z posortowniczymi). Ta zmiana dotyczy jednak tylko mieszkańców domów jednorodzinnych. Dla mieszkańców bloków terminy wywozu odpadów nie ulegają zmianie.

Warto nadmienić, że każdy kosz ma swojego właściciela, niezależnie od tego czy jest to domek jednorodzinny, czy duża wspólnota. I to on powinien utrzymywać w czystości pojemniki oraz teren wokół pojemników czy boksów śmietnikowych. Kosze właścicieli nie mogą także zajmować chodnika, który jest własnością publiczną. W świetle prawa jest to zajęcie pasa drogowego i podlega opłacie. Jeśli jednak pojemnik ustawiamy na cudzej nieruchomości, powinniśmy to z nim uzgodnić.

WAŻNE!
Jeśli mają Państwo jakieś sugestie lub uwagi związane z nowym sposobem segregacji odpadów i chcą się nimi podzielić, prosimy o wiadomości mailowe na adres: zps@zawidow.eu.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

 baner strazak

program pos banner ogolny 750x200

banerPROW

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!