13 Lis 2019

Uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już w piątek 8. listopada patriotycznymi akademiami w zawidowskich placówkach oświatowych. W poniedziałek 11 .listopada miejskie obchody zainaugurowała uroczysta msza święta w imieniu Ojczyzny oraz przemarsz pod pomnik na Placu Zwycięstwa. Popołudniowa część, artystyczna -  tradycyjnie odbyła się w sali widowiskowej Ośrodka Kultury.

Tegoroczne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już w piątek 8. listopada uroczystymi akademiami w zawidowskich placówkach oświatowych.

I tak dzieci z Przedszkola Publicznego w Zawidowie  pod okiem wychowawców przygotowały radosny program artystyczny, w którym recytacją, śpiewem i tańcem a dały wyraz swojego przywiązania do wolnej ojczyzny. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć hymnu Polski, który niezwykle dumnie został odśpiewany przez wszystkie grupy.

Szkoła Podstawowa w Zawidowie Dzień Niepodległości uczciła apelem patriotycznym, który wraz uczniami przygotowali i zaprezentowali Joanna Łuczko oraz Mariusz Palka.
Poniedziałkowe obchody tego radosnego święta rozpoczęły się mszą świętą, którą odprawił ks. proboszcz Zbigniew Karaban oraz ks. wikariusz Daniel Prentki.
Po mszy świętej wszyscy uczestnicy obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na czele z pocztami sztandarowymi, delegacjami urzędów i instytucji, służb mundurowych oraz placówek oświatowych udali się ulicami miasta pod pomnik na Plac Zwycięstwa. Przemówienie wygłosił burmistrz Miasta, Robert Łężny, a krótki program o symbolach narodowych przygotowali zawidowscy harcerze z „Kociej Skały” i „Aurory”. Przypomnieli kilka listopadowych dni, które zdecydowały o losach Polaków, ich autonomii i prawie do życia w wolnej, niezawisłej Ojczyźnie. Po apelu wszystkie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, a dyrektor Ośrodka Kultury w Zawidowie, Konrad Tkaczyk, zaprosił na dalszą popołudniową część obchodów do sali widowiskowej.
Popołudniowa uroczystość rozpoczęła się o godzinie 16.00 od wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z zespołem „Jarzębina”. Wzruszające i dobrze znane pieśni o tęsknocie za wolnością publiczność wykonała z artystami, korzystając ze specjalnie przygotowanych na tę okazję zawidowskich śpiewników niepodległościowych.
Finalnym elementem obchodów był spektakl teatralny pt.: „Nie ma Cię na zawsze” autorstwa Małgorzaty Grabowskiej. Zobaczyliśmy świat pogrążony w chaosie wojny z perspektywy kobiety, która kocha, tęskni i czeka. Czeka na wolność, na poczucie bezpieczeństwa, na silne męskie ramię, które pomoże się jej dźwignąć z beznadziei i strasznego osamotnienia. „Nie ma Cię na zawsze” to refleksja, to opowieść o wierze, determinacji, tragedii i wszechobecnym strachu. 

Organizatorem Święta Niepodległości w Zawidowie był Burmistrz Miasta oraz Ośrodek Kultury.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!