26 Lis 2019

Tysiące światełek, delikatne, bożonarodzeniowe melodie, rozmowy przy grzanym winie, zapach ciepłych smakołyków, a przy odrobinie szczęścia - wymarzony śnieg. Görlitz zaprasza na Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy 2019.

Wkrótce rozpocznie się najpiękniejszy zimowy czas w roku. Na Starym Mieście w Görlitz zagości świąteczna atmosfera, wszędzie roznosić się będą zapachy pysznego jedzenia i grzanego wina. Ze sceny popłyną atmosferyczne dźwięki.

Oficjalne otwarcie jarmarku
Gwiazdka i nadburmistrz Görlitz, Oktavian Ursu otworzą jarmark w piątek, 6 grudnia o godz. 17:00. Kilka minut później ruszy świąteczny pochód spod schodów ratuszowych do sceny na Dolnym Rynku (Untermarkt), gdzie na zakończenie, tradycyjnie krojony i rozdawany będzie ponad dwumetrowy bożonarodzeniowy keks.

 

Romantyczne lodowisko
Na Górnym Rynku, po niemieckiej stronie Europa-Miasta Görlitz/Zgorzelec już wkrótce stanie lodowisko, które czynne będzie od 22 listopada 2019 r. do 5 stycznia 2020 r. Jazda na łyżwach pod gołym niebem w otoczeniu odrestaurowanych, pięknych kamienic, jest atrakcją także podczas Śląskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. W stojącej obok drewnianej chacie można się ogrzać przy kubku grzanego wina.

Otwarcie lodowiska zaplanowane jest na piątek 22 listopada na godz. 17:00. Tego dnia jako szczególny punkt programu odbędzie się pokaz tańca na łyżwach. W każdy czwartek od godz. 18:00 do godz. 20:00 odbywać się będzie dyskoteka na lodzie.

Uwaga: w niedzielę 24 listopada 2019 roku lodowisko nieczynne.

Przytulna atmosfera i przesłanie Bożego Narodzenia
Podczas świątecznego jarmarku w Görlitz obecne jest przesłanie bożonarodzeniowe: na scenie śpiewane są kolędy, jest bożonarodzeniowa szopka, a na rynku odbywają się nabożeństwa. Niesienie pomocy i dobro dla drugiego człowieka w praktyce obecne jest podczas dobroczynnej akcji: „17 dni, 17 potraw, o godz. 17”. Charytatywny projekt z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jest to wspólne przesięwzięcie Kulturservice - organizatorów jarmarku i stowarzyszenia Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec. Codziennie inny zespół (od 6 do 22 grudnia) przygotowuje potrawę, sprzedaje ją za datki, a uzyskaną kwotę przekazuje na wybrany przez siebie cel charytatywny.

I tak choćby w ubiegłym roku ponad 220 euro trafiło do Stowarzyszenia Ostoja przy Domu Pomocy Społecznej Ostoja w Zgorzelcu. Placówka chce kupić sprzęt nagłaśniający: odtwarzacz CD, głośniki, mikrofoty, który będzie służył m.in. podczas terapii zajęciowej dla podopiecznych domu.

Jarmark i handel
Kupcy i rzemieślnicy na jarmarku prezentują swoje towary z Polski, Saksonii i Czech. Odwiedzający mogą z powodzeniem kupić oryginalne prezenty. Ceramika artystyczna, świeczki, zabawki drewniane, wyroby z wełny, ekologiczna żywność, miód, świąteczne dekoracje – to tylko niektóre produkty z bogatej oferty handlowej i gastronomicznej. W sumie na Starym Mieście stanie 100 stoisk. Na wielu z nich oferowane będzie jedzenie np. klasyczny "Bratwurst", czyli kiełbaska z rusztu, stek, warzywa z patelni czy węgierskiego langosza. Wszystko to w nastrojowej, świątecznej oprawie muzycznej, za sprawą koncertów na scenie.

Z myślą o dzieciach
Na jarmarku jest sporo atrakcji dla dzieci: karuzela, kolejka, zwierzyniec, wata cukrowa, prażone migdały, można też posłuchać bajek w ogrzewanym namiocie czy ozdobić pierniki. W programie na scenie zadbaliśmy o punkty dla najmłodszych. Są to m.in.: teatr lalek i występy cyrkowe. W tym roku mamy nową „Gwiazdkę”. Została nią 18-letnia Vanessa Sophie Fobe, która studiuje w Dreźnie na kierunku nauczyciel zawodu. Gwiazdka codziennie między godz. 16:00 a godz. 17:00 opowiada dzieciom świąteczne historie i rozdaje słodycze.
O tym, że na jarmarku panuje wyjątkowa atmosfera, świadczy zdobycie przez jarmark w Görlitz w 2016 roku 1. miejsca, w konkursie rozgłośni MDR Radio Sachsen, jako najbardziej przyjazny rodzinom z dziećmi jarmark w Saksonii.

Piękna choinka na Dolnym Rynku
O tym, że bożonarodzeniowy jarmark zbliża się wielkimi krokami świadczy ustawienie pięknej choinki na Dolnym Rynku. To zaplanowane jest już na najbliższy poniedziałek, 18 listopada.

Więcej informacji o Śląskim Jarmarku Bożonarodzeniowym w Görlitz znajduje się na naszej stronie internetowej pod adresem: www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de
Informacje w języku polskim:
https://www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de/po-polsku/jarmark/
https://www.facebook.com/slaski.jarmarkbozonarodzeniowy.goerlitz/

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 w Görlitz od 06.12.2019r. do 22.12.2019r.

poniedziałek - czwartek w godz. 14:00-20:00
piątek w godz. 14:00-21:00
sobota w godz. 11:00-21:00
niedziela w godz. 11:00-20:00

Źródło: Spółka Görlitzer Kulturservice

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!