Wybory prezydenckie 2020. Jak bezpiecznie głosować?

W najbliższą niedzielę 28 czerwca br. wybierzemy głowę Państwa. Podczas wizyty w lokalu wyborczym powinniśmy obowiązkowo zachować dystans społeczny. To najważniejsza zasada. Zobacz, jak bezpiecznie głosować?

Obowiązkowe maseczki, dystans społeczny i limit osób w lokalu wyborczym – z powodu epidemii w niedzielnych wyborach będą obowiązywać nas szczególne zasady sanitarne.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w lokalach wyborczych obowiązuje zasada, że w tym samym czasie nie może w nich przebywać więcej niż jeden wyborca na cztery metry kwadratowe powierzchni. Nie wlicza się w to członków komisji wyborczych, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych, a także serwisu sprzątającego. To może oznaczać kolejki, szczególnie w dużych miastach i w miejscach, gdzie lokale są małe.

Płyn do dezynfekcji, brak zielonego sukna na stołach

Przed wejściem i po wyjściu z lokalu wyborczego powinniśmy zdezynfekować dokładnie ręce. Płyn będzie ogólnodostępny i umieszczony w widocznym miejscu przy wejściu. Pomieszczenie, w którym odbywa się głosowanie, powinno być regularnie wietrzone – przed przystąpieniem komisji wyborczej do pracy, oraz raz na godzinę przez 10 minut.

W lokalach nie zobaczymy też charakterystycznego zielonego sukna na stołach komisji wyborczych. Przepisy mówią, że stoły powinny mieć gładką powierzchnię, tak by można było je łatwo dezynfekować.

Przed głosowaniem i co najmniej sześć razy w czasie jego trwania w lokalu wyborczym powinny być zdezynfekowane klamki, urny, blaty, armatura, uchwyty, włączniki światła i wszelkie powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu.

Maseczka obowiązkowa, bez niej mogą nas wyprosić

Na głosowanie trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą maseczkę. Bez niej możemy zostać nawet wyproszeni z lokalu wyborczego bez możliwości oddania głosu. Maskę trzeba założyć przed wejściem, a zdaniem specjalistów, dla pewności można zrobić to, już stojąc w kolejce na zewnątrz.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia także członkowie komisji wyborczych obsługujący bezpośrednio wyborców powinni mieć na twarzach maseczki. Członkowie komisji nieobsługujący w danym momencie wyborców mogą być zabezpieczeni w przyłbice. Powinni mieć także zapewnione jednorazowe rękawiczki oraz dezynfekować ręce.

Własny długopis? Dobrze go wziąć

Choć nie jest to obowiązkowe, epidemiolodzy zachęcają do zabrania własnego długopisu. Unikniemy w ten sposób korzystania z wielorazowego, który będzie dotykany przez wiele osób. 

Osoby chore i na kwarantannie

Osoby przebywające w izolacji lub na kwarantannie mogą głosować wyłącznie korespondencyjnie. Czas na zgłoszenie tego miały do 23 czerwca. Jeśli jednak ktoś trafi na kwarantannę między 23 a 26 czerwca, to zamiar głosowania korespondencyjnego może zgłosić jeszcze do piątku 26 czerwca. Można to zrobić pisemnie, telefonicznie lub za pomocą platformy ePUAP. Osoby, które zostaną skierowane na kwarantannę w sobotę lub niedzielę, nie będą już mogły zagłosować w pierwszej turze.

Do osób w izolacji i na kwarantannie, które zgłosiły zamiar oddania głosu korespondencyjnie, najpóźniej w piątek przyjdzie listonosz bądź urzędnik gminy, który przyniesie pakiet wyborczy. Trzeba go natychmiast wypełnić i od razu zwrócić.

W Zawidowie uprawnionych do głosowania jest 3318 osób. Lokale czynne będą od godziny 7.00-21.00. Głosować będziemy w Ośrodku Kultury i Szkole Podstawowej w Zawidowie.

Zawidów: informacja o numerach oraz granicach obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

Skip to content