Zawidowska podstawówka w trybie online

Od wczoraj we wszystkich polskich podstawówkach uczą się tylko najmłodsi uczniowie, z klas I-III. Starsze klasy (IV- VIII) przeszły na tryb zdalny. Nauczyciele z zawidowskiej podstawówki będą prowadzili lekcje ze szkoły. Dzisiaj punktualnie o godzinie ósmej rozpoczęły się pierwsze zajęcie online. 

Rząd zdecydował, że w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne. Nowe zasady funkcjonowania szkół weszły w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do odwołania. 

Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą natomiast funkcjonowały bez zmian.

Premier Morawiecki wyjaśnił, że dla klas IV-VIII szkół podstawowych zostaje wprowadzona nauka w trybie zdalnym „po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w środkach komunikacji publicznej”. Jak podkreślił szef rządu, jest to bardzo potrzebne, żeby przerwać łańcuch transmisji wirusa.

Zawidowska podstawówka czuje się technicznie dobrze przygotowana do pracy w warunkach pandemicznych. Pomocne w zdalnym nauczaniu okazały się doświadczenia z marca, kiedy w Polsce odnotowano pierwsze zakażenia koronawirusem i rozpoczęły się lekcje w sieci. Zakupiono wówczas niezbędny sprzęt do nauki w Internecie i wdrożono konkretne procedury sanitarne. 

Zanim zapadła decyzja o tym, iż nauka powróci do sieci, uczniowie przeszli szkolenia z logowania do systemu, który ma być ich nowym środowiskiem pracy. Dzisiaj o godzinie ósmej rano rozpoczęły się pierwsze zajęcie online, które trwają średnio 30-35 minut i odbywają się wg wcześniejszego planu lekcji. 

Jak już wspominaliśmy zajęcia stacjonarne przewidziano jedynie dla uczniów klas I-III oraz dzieci z „zerówki”. W tym trybie odbywają się jeszcze zajęcia specjalistyczne – rewalidacja, logopedia oraz terapia.  

Nowe zasady funkcjonowania szkół weszły w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do odwołania.

Dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia rząd wprowadził także ograniczenia w przemieszczaniu się. Osoby w tym wieku pomiędzy godziną 8.00 a 16.00 będą mogły się przemieszczać wyłącznie pod opieką rodzica lub opiekuna.

Skip to content