Miasto Anioła

„Zawidów, miasto Anioła” pod takim hasłem promujemy się od 2017 roku, realizując serię rozmaitych wydarzeń, od dziecięcych zabaw po wystawy, imprezy i produkcję gadżetów z wizerunkiem anioła w nowoczesnej grafice.

Skąd inspiracja aniołem? Kampania promocyjna nawiązuje wprost do herbu miasta, którego kluczową postacią jest Michał Archanioł. Ta niezwykła postać czuwa nad mieszkańcami Zawidowa od prawie 500 lat, stąd pomysł by ją wyeksponować, ożywić i nadać jej współczesny rys.

Szeroki wachlarz działań związanych z postacią Anioła wydaje się nam trafionym pomysłem, chociażby dlatego że trudno o bardziej wyraźny i jednocześnie czytelny symbol dla miasta w kontekście promocyjnym.

Rokrocznie Miasto ustala harmonogram działań, który ma za zdanie popularyzację haseł kampanii, upowszechnieniu jej idei, oraz zapoznanie wszystkich grup społecznych z hasłami i kierunkami pracy. Jeśli już mowa o wizerunku zawidowskiego anioła, to został radykalnie „odświeżony”, tak by odpowiadał współczesnym standardom. A nawet więcej, nabrał żeńskich cech, z uwagi na opiekuńczość i wrażliwość, czyli przymioty i kobiece, i anielskie.

Harmonogram nie ma charakteru dokumentu „zamkniętego” – w zależności od inicjatyw i nowych pomysłów animatorów i uczestników akcji będzie on na bieżąco uzupełniany. Sukcesywne informacje o kolejnych przedsięwzięciach kampanii promocyjnej będą publikowane na FB i stronie internetowej Miasta Zawidów.

Kampania promocyjna Miasta będzie działalnością stałą. W zależności od tempa i kierunków działań przewiduje się jej sukcesywny rozwój.

Gadżety z logo anielskim

Akcja promocyjna pn. „Zawidów, miasto anioła” doczekała się w 2018 roku serii dekoracyjnych poduszek, które uszyły dwie panie, Arleta i Dagmara Kierzek z firmy „Krawcowe Love”. Każda poduszka jest inna, niepowtarzalna, ale wszystkie wykonane z olbrzymią starannością i dbałością o detale. 

Baśnie dla dzieci z aniołem

W 2021 roku jedną z inicjatyw poświęconych „kampanii anielskiej” był druk bajek dla dzieci w wersji polskiej i niemieckiej. Bohaterami bajeczek są Michał Anioł z zawidowskiego herbu oraz dwa leśne skrzaty z Góry Zamkowej – Kacperek i Ambroży. Zawidowski Anioł zaistniał w dziecięcej wyobraźni jako mędrzec z długą, siwą brodą i znakomitą pamięcią, a wspomniane skrzaty to dwaj ciekawcy „rozrabiacy”, którzy zwiedzając leśne zakamarki, poznają historię Zawidowa. Od sędziwego Anioła dowiadują się np. skąd wzięły się perły w Kocim Potoku i jabłonie w lesie za miastem, kim był nadzwyczajnie mądry szewc z Zawidowa i co „mówią” dzwony z wieży kościoła ewangelickiego. Każda z baśni dodatkowo ilustrowana jest wyobraźnią profesjonalnego rysownika. W niemieckiej części publikacji są także bajki poświęcone naszemu miastu partnerskiemu tj. Bernstadt auf dem Eigen. Powstały one na kanwie lokalnych opowieści, przekazów ustnych i wybranych fragmentów z historii zaprzyjaźnionego miasta.

Warto zaznaczyć, że bajeczki pn. „Opowieści skrzatów o Zawidowie i Bernstadt auf dem Eigen” nawiązują do konkretnych faktów z przeszłości Zawidowa oraz Bernstadt, opowiadają o znanych miejscach, obiektach i postaciach, ale zgodnie z konwencją gatunku historia przeplata się z magią i fantastyką. Baśnie mają w sposób łatwy i atrakcyjny przybliżyć dzieciom fragmenty wiedzy o obu zaprzyjaźnionych gminach. Tu nauka ma być zabawą i przyjemnością, a także subtelną lekcją o lokalnej tożsamości. 

Publikacja dostępna pod TYM linkiem.

Bajeczki rozprowadzane będą wśród mieszkańców bezpłatnie. Źródło zdjęcia: freepik.com

Dziecięcej publikacji towarzyszyła także promocja m.in. konkurs literacki, warsztaty witrażu poświęcone bohaterom anielskich opowiastek oraz gra terenowa (geocaching). Zabawa polegała na poszukiwaniu skarbów za pomocą nowoczesnej komunikacji tj. odbiornika GPS.

Nowe witacze miejskie

Innym zadaniem realizowanym w ramach kampanii będzie montaż nowych witaczy na wjeździe do Miasta. Witacze zaprojektował bezpłatnie jeden z grafików wrocławskich. Dziękujemy!

Nowe witacze miejskie, inaczej tablice powitalne
Ławka z Aniołem w przestrzeni publicznej

Kolejnym krokiem, jaki Miasto podjęło w 2021r. roku w ramach wzmocnienia wizualizacji sylwetki anioła w przestrzeni publicznej, był montaż „ławki anielskiej”, którą dla Zawidowa zaprojektował znany na Pogórzu Izerskim artysta Marcin Znamienkiewicz. Jedno ze skrzydeł anielskich obejmuje spacerowicza, który postanowił koło niego przysiąść i odpocząć. Przyjazny gest anioła jest też symbolem całej kampanii, która odwołuje się do dobroci, troskliwości, ciepła i empatii. Zawidowski anioł to także ważny element projektu społecznego, który zainicjowała Miejska Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zawidowie przy współpracy z Urzędem Miejskim w Zawidowie. Obok ławki z rzeźbą zamontowana została tablica informacyjna z listą podmiotów, które pomagają ludziom rozwiązywać trudne sytuacje życiowe, niosą realną pomoc i udzielają wsparcia.

Autor rzeźby: Marcin Znamienkiewicz
„Każdy ma swojego anioła”

W harmonogramie znajdą się także wydarzenia cykliczne, na przykład wakacyjny konkurs fotograficzny pn. „Każdy ma swojego anioła”. Zadaniem uczestników konkursu jest poszukiwanie w trakcie letniego wypoczynku najpiękniejszych, najbardziej oryginalnych i niespotykanych wizerunków aniołów, a następnie sfotografowanie ich i przesłanie drogą mailową do organizatora. Plebiscyt rozpoczyna się w czerwcu i kończy we wrześniu. Zwycięzcę typują internauci, a nagrody funduje Urząd Miejski w Zawidowie. 

Zwycięska fotografia z 2018 roku, autor: Jerzy Stankiewicz, I edycja konkursu
Zwycięska fotografia z 2019 roku, autorka: Agata Sawielewicz, II edycja konkursu
Nagroda Honorowa -„Anioł Zawidowa”

W ubiegłym roku (2019) Miasto po raz pierwszy wręczyło nagrodę pn. „Anioł Zawidowa”. Otrzymała ją 10 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Kocia Skała” oraz zuchy z „Aurory”. Dlaczego? Albowiem zawidowscy harcerze są wspaniali, ich działalność niewątpliwie oddaje ducha tej nagrody i wpisuje się w założenia kampanii. Symboliczna nagroda ma bowiem trafiać do osób lub organizacji, które czynią dobro, przywracają wiarę w dobroć drugiego człowieka, są przyjaźnie nastawieni do innych i bezinteresownie niosą pomoc. Nagroda ma charakter prestiżowy i wręczana jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia. 

Anioł Zawidowa” – symboliczna statuetka
Inne działania:
  • Wystawa „Anioły w sztuce sakralnej Pogórza Izerskiego” pod patronatem periodyku „Echa Izerskie” i LGD Partnerstwo Izerskie,
  • Seria kalendarzy szkolnych na dla uczniów SP w Zawidowie z planem lekcji i wydarzeniami towarzyszącymi miejskiej kampanii pn. „Zawidów, miasto Anioła”, które dedykowane będą dzieciom i młodzieży,
  • Warsztaty „Wypiekamy anioły” – nauka wypiekania i zdobienia pierników, prowadzone przez lokalnych rzemieślników z Pogórza Izerskiego,
  • Konkurs dla mieszkańców na najpiękniej oświetloną posesję w okresie Świąt Bożego Narodzenia pn. „Anioły rozświetlą miasto”.

Jak każde miasto mamy swoje pomysły na urozmaicenie przestrzeni miejskiej, nie zawsze jednak pomysły idą w parze z możliwościami finansowymi, niemniej marzy nam sie mural na jednym z budynków poprzemysłowych. Jak mogłaby wyglądać takie malowidło ścienne w Zawidowie? Na przykład tak:

Autor: Jacek Knap

Prace plastyczne tworzyli dla nas Monika Słupek, Svitlana Aliesieienko, Joanna Małoszczyk i Dariusz Miliński

Skip to content