Miasto Anioła

„Zawidów, miasto Anioła” pod takim hasłem promujemy się od 2017 roku, realizując serię rozmaitych wydarzeń, od dziecięcych zabaw po wystawy, imprezy i produkcję gadżetów z wizerunkiem anioła w nowoczesnej grafice.

Skąd inspiracja aniołem? Kampania promocyjna nawiązuje wprost do herbu miasta, którego kluczową postacią jest Michał Archanioł. Ta niezwykła postać czuwa nad mieszkańcami Zawidowa od prawie 500 lat, stąd pomysł by ją wyeksponować, ożywić i nadać jej współczesny rys.

Szeroki wachlarz działań związanych z postacią Anioła wydaje się nam trafionym pomysłem, chociażby dlatego że trudno o bardziej wyraźny i jednocześnie czytelny symbol dla miasta w kontekście promocyjnym.

Rokrocznie Miasto ustala harmonogram działań, który ma za zdanie popularyzację haseł kampanii, upowszechnieniu jej idei, oraz zapoznanie wszystkich grup społecznych z hasłami i kierunkami pracy. Jeśli już mowa o wizerunku zawidowskiego anioła, to został radykalnie „odświeżony”, tak by odpowiadał współczesnym standardom. A nawet więcej, nabrał żeńskich cech, z uwagi na opiekuńczość i wrażliwość, czyli przymioty i kobiece, i anielskie.

Harmonogram nie ma charakteru dokumentu „zamkniętego” – w zależności od inicjatyw i nowych pomysłów animatorów i uczestników akcji będzie on na bieżąco uzupełniany. Sukcesywne informacje o kolejnych przedsięwzięciach kampanii promocyjnej będą publikowane na FB i stronie internetowej Miasta Zawidów.

Kampania promocyjna Miasta będzie działalnością stałą. W zależności od tempa i kierunków działań przewiduje się jej sukcesywny rozwój.

Baśnie dla dzieci z aniołem

W tym roku jedną z inicjatyw poświęconych „kampanii anielskiej” będzie druk bajek dla dzieci w wersji polskiej i niemieckiej. Bajeczki opowie najmłodszym Michał Anioł z zawidowskiego herbu. Zawidowski Anioł zaistnieje w dziecięcej wyobraźni jako mędrzec z długą, siwą brodą i znakomitą pamięcią. To on bowiem, będzie tłumaczył dzieciom skąd się wzięły perły w Kocim Potoku i jabłonie w lesie za miastem, dzięki niemu dzieci poznają szewca Jakuba z Zawidowa, który był nadzwyczajnie mądrym człowiekiem i dowiedzą się, co „mówią” dzwony z wieży kościoła ewangelickiego. Każda z baśni będzie dodatkowo ilustrowane wyobraźnią profesjonalnego rysownika. 

Bajeczki rozprowadzane będą wśród mieszkańców bezpłatnie. Źródło zdjęcia: freepik.com

Dziecięcej publikacji towarzyszyć będzie promocja m.in. konkurs literacki, warsztaty witrażu poświęcone bohaterom anielskich opowiastek oraz gra terenowa (geocaching). Zabawa będzie polegała na poszukiwaniu skarbów za pomocą nowoczesnej komunikacji tj. odbiornika GPS.

Maskotka Anioła

W tym roku Miasto doczeka się także chodzącej maskotki Anioła, która będzie firmować kampanię w trakcie imprez plenerowych, meczów i turniejów dziecięcych. Jej podstawowe zadanie tu upowszechnianie idei przedsięwzięcia i hasła pn. „Zawidów, Miasto Anioła”. 

Nowe witacze miejskie

Innym zadaniem realizowanym w ramach kampanii będzie montaż nowych witaczy na wjeździe do Miasta. Witacze zaprojektował bezpłatnie jeden z grafików wrocławskich. Dziękujemy!

Nowe witacze miejskie, inaczej tablice powitalne
Ławka z Aniołem w przestrzeni publicznej

Kolejnym krokiem, jaki podejmie Miasto w ramach wzmocnienia wizualizacji sylwetki anioła w przestrzeni publicznej, to montaż plenerowej „ławki anielskiej”, którą dla Zawidowa zaprojektował znany na Pogórzu Izerskim artysta Dariusz Miliński z Pławnej Górnej. Jedno ze skrzydeł anielskich obejmuje spacerowicza, który postanowił koło niego przysiąść i odpocząć. Przyjazny gest anioła jest też symbolem całej kampanii, która odwołuje się do dobroci, troskliwości, ciepła i empatii. Realizacja zadania będzie uzależnione od środków finansowych i możliwości ich pozyskania ze środków zewnętrznych. 

Autor: Dariusz Miliński z Pławnej Górnej
„Każdy ma swojego anioła”

W harmonogramie znajdą się także wydarzenia cykliczne, na przykład wakacyjny konkurs fotograficzny pn. „Każdy ma swojego anioła”. Zadaniem uczestników konkursu jest poszukiwanie w trakcie letniego wypoczynku najpiękniejszych, najbardziej oryginalnych i niespotykanych wizerunków aniołów, a następnie sfotografowanie ich i przesłanie drogą mailową do organizatora. Plebiscyt rozpoczyna się w czerwcu i kończy we wrześniu. Zwycięzcę typują internauci, a nagrody funduje Urząd Miejski w Zawidowie. 

Zwycięska fotografia z 2018 roku, autor: Jerzy Stankiewicz, I edycja konkursu
Zwycięska fotografia z 2019 roku, autorka: Agata Sawielewicz, II edycja konkursu
Nagroda Honorowa -„Anioł Zawidowa”

W ubiegłym roku (2019) Miasto po raz pierwszy wręczyło nagrodę pn. „Anioł Zawidowa”. Otrzymała ją 10 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Kocia Skała” oraz zuchy z „Aurory”. Dlaczego? Albowiem zawidowscy harcerze są wspaniali, ich działalność niewątpliwie oddaje ducha tej nagrody i wpisuje się w założenia kampanii. Symboliczna nagroda ma bowiem trafiać do osób lub organizacji, które czynią dobro, przywracają wiarę w dobroć drugiego człowieka, są przyjaźnie nastawieni do innych i bezinteresownie niosą pomoc. Nagroda ma charakter prestiżowy i wręczana jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia. 

Anioł Zawidowa” – symboliczna statuetka
Inne działania:
  • Wystawa „Anioły w sztuce sakralnej Pogórza Izerskiego” pod patronatem periodyku „Echa Izerskie” i LGD Partnerstwo Izerskie,
  • Seria kalendarzy szkolnych na dla uczniów SP w Zawidowie z planem lekcji i wydarzeniami towarzyszącymi miejskiej kampanii pn. „Zawidów, miasto Anioła”, które dedykowane będą dzieciom i młodzieży,
  • Warsztaty „Wypiekamy anioły” – nauka wypiekania i zdobienia pierników, prowadzone przez lokalnych rzemieślników z Pogórza Izerskiego,
  • Konkurs dla mieszkańców na najpiękniej oświetloną posesję w okresie Świąt Bożego Narodzenia pn. „Anioły rozświetlą miasto”.

Jak każde miasto mamy swoje pomysły na urozmaicenie przestrzeni miejskiej, nie zawsze jednak pomysły idą w parze z możliwościami finansowymi, niemniej marzy nam sie mural na jednym z budynków poprzemysłowych. Jak mogłaby wyglądać takie malowidło ścienne w Zawidowie? Na przykład tak:

Autor: Jacek Knap

Prace plastyczne tworzyli dla nas Monika Słupek, Svitlana Aliesieienko, Joanna Małoszczyk i Dariusz Miliński

Skip to content