Zawidowscy uczniowie otrzymują pocovidowe wsparcie w ramach projektu unijnego

Dużo pracy wykonali zawidowscy uczniowie i nauczyciele w ramach unijnego projektu pn. „My się szkoły nie boimy”, który rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku i zakończy w marcu 2023. Dodatkowe zajęcia, warsztaty psychologiczne i cykl wyjazdów integracyjnych mają pomóc dzieciom i młodzieży w pełnym powrocie do szkolnej rzeczywistości po dwóch latach pandemicznej izolacji.

Ponad rok temu w zawidowskiej podstawówce przeprowadzona została diagnoza, która wykazała, że pandemia COVID-19 i związany z nią reżim sanitarny znacznie osłabiły kondycję psychiczną uczniów, co przełożyło się niestety także na wyniki w nauce. Aby pomóc dzieciom i młodzieży na nowo odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości, gmina pozyskała pieniądze unijne na projekt pn. „My się szkoły nie boimy – wsparcie uczniów SP w Zawidowie w powrocie do szkoły po przerwie związanej z pandemią COVID-19”. Projekt ruszył jeszcze przed wakacjami, a od września realizowany jest w pełnym wymiarze. 

W ramach projektu uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, ale także uzupełniać braki w nauce, i otrzymać indywidualne wsparcie psychologiczne. 

Jeśli chodzi o zajęcia, które mają pomóc uczniom nadrobić braki w nauce, to największy nacisk położono na przedmioty ścisłe. Przez ostatnich kilka miesięcy uczniowie brali udział w zajęciach dodatkowych, wyrównawczych i pozalekcyjnych. Otrzymali także pomoc psychologiczno-pedagogiczną w zakresie indywidualizacji nauczania. Swoje zainteresowania uczniowie rozwijają natomiast w ramach 4 kółek zainteresowań: szachowych, sportowych, chemicznych oraz biologiczno-przyrodniczych.

Ale jak już nadmieniliśmy projekt to nie tylko nauka, ale i przyjemności związane z wycieczkami integracyjnymi, czy wypadami w góry. 

W minionych miesiącach niemal wszystkie klasy z zawidowskiej podstawówki zwiedziły Hydropolis – najczęściej polecą atrakcję we Wrocławiu. To jedyne w swoim rodzaju muzeum, choć właściwie centrum wiedzy o wodzie. 

Każdą z grup oprowadzał po Hydropolis profesjonalny przewodnik, nie umknęły im więc żadne walory edukacyjne tego miejsca. Uczniowie wzięli udział także w warsztatach tematycznych. Klasy 4-6 obserwowały proces krystalizacji i stworzyły swój własny kryształ. Nauczyły się także odczytywać podstawowe cechy minerałów. Klasy 7-8 poznały z kolei obieg wody w przyrodzie. Zapoznały się z jego poszczególnymi etapami – od parowania przez powstanie chmur, aż po opad deszczu. 

Najmłodsze dzieci z klas 1-3 odwiedziły inne, równie atrakcyjne miejsce – wrocławskie zoo, czyli największy ogród zoologiczny w Polsce, przed nimi jeszcze wyjazd do Hydropolis na warsztaty pn. „Pigmenty portrecistów”, gdzie przy pomocy pasteli i wody stworzą wyjątkowe dzieła malarskie. 

W grudniu 40 uczniów wraz z opiekunami wyjechało na zimowisko do Piechowic. Dzieci miały okazję pobawić się na śniegu, popływać w Termach Cieplickich, pospacerować w zimowym klimacie i zobaczyć klika wyjątkowych miejsc. Podążały więc „Szlakiem wygasłych wulkanów”, uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, które oferuje Zagroda Sudecka, zwiedziły Świątynię Wang w Karpaczu, Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum Zabawy. 

Realizacja projektu potrwa do końca marca 2023 roku. 

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zdjęcia: SP w Zawidowie

flaga EU, czarny orzeł na żółtym tle, flaga Polski, niebieskie trójkąty
RPO WD 2014-2020, EFS
Skip to content