Problemy z kanalizacją w Zawidowie

– Od pewnego czasu zmagamy się z uciążliwymi zapachami, które wydobywają się z systemu kanalizacji w mieście, mówi burmistrz Zawidowa. Badamy próbki ścieków, analizujemy stan techniczny oczyszczalni i szukamy przyczyny. Mamy kłopot, ale staramy się go rozwiązać, dodaje R. Łężny.

Brzydki zapach unosi się ostatnio z systemu kanalizacji w mieście. Szczególnie mocno odczuwalny jest przy oczyszczalni ścieków w Zawidowie.

Fetor przy oczyszczalni nie powinien nikogo dziwić, mówi burmistrz miasta, w końcu wszystkie rury kanalizacyjne doprowadzone są właśnie do tego obiektu. Niemniej to nie oczyszczalnia generuje zapach, który drażni nas obecne w mieście – wyjaśnia R. Łężny.

Więc skąd ten zapach?

Jak informuje Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zawidowie fetor powstaje o określonych porach, a dokładnie wtedy, gdy zwiększa się zużycie wody i wzrasta napływ ścieków w stronę oczyszczalni. Są to godziny wieczorne i poranne.

Tak na przykład było dzisiaj, około godziny 7 rano, kiedy puściliśmy wodę z hydrantu do kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy Niepodległości i zapach poczuło całe miasto – mówi przeze PUK, Piotr Michalkiewicz. Najmniej uciążliwy zapach jest w budynku oczyszczalni, gdzie ścieki ulegają przetwarzaniu.

Jak wyeliminować odór?

Najbardziej pomocne w rozwiązaniu problemu mogą być warunki atmosferyczne, niestety do czasu zmiany pogody płuczemy sieć i stosujemy preparaty zmniejszające uciążliwość zapachu – wyjaśnia P. Michalkiewicz. – Przygotowujemy się również do wymiany części ulegających zużyciu i odpowiadających za pracę oczyszczalni, tak by wyeliminować wszelkie potencjalne przyczyny. Prowadzone są także badanie próbek ścieków napływających do oczyszczalni, które dadzą w końcu odpowiedź na pytanie, skąd ten fetor.

Skip to content