Narodowy Spis Powszechny. Do końca spisu zostały tylko dwa tygodnie!

Przypominamy, że trwa obowiązkowy spis powszechny, który zakończy się 30 września 2021. Za brak udziału może grozić kara pieniężna lub nawet ograniczenie wolności. Te kwestie reguluje Ustawa o statystyce publicznej, przewidująca grzywnę w wysokości 5 tys. zł.

Trwa Narodowy Spis Powszechny, który zakończy się już za dwa tygodnie, 30 września. Zobacz, jak dopełnić obowiązku spisowego.

Jak najłatwiej się spisać?
  • Aplikacja spisowa: Najłatwiej spisać się poprzez aplikację spisową, która dostępna jest na TEJ stronie. Formularz nie jest trudny do wypełnienia – zajmuje to mniej więcej 20 minut.
  • Spis przez telefon: Osoby wykluczone cyfrowo mogą skorzystać z opcji „spisz się przez telefon” na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do soboty od 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 279-99-99.
  • Spis realizowany przez rachmistrzów: Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie lub podczas wywiadu bezpośredniego.

Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99. Od 23 czerwca br. rachmistrzowie realizują również wywiady bezpośrednie.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez:

  1. Specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
  2. Kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Uwaga!

Jeśli nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii, zadzwoni lub przyjdzie do Ciebie rachmistrz – zgodnie z ustawą nie możesz odmówić przekazania danych rachmistrzowi.

Urząd pomaga w spisie

Informujemy w Urzędzie Miejskim w Zawidowie dostępne jest stanowisko do samospisu internetowego, gdzie można przyjść i dokonać spisu, należy jednak pamiętać pesele osób wspólnie zamieszkujących. Na miejscu czeka także pracownik, który w razie problemów udzieli pomocy w przejściu całej procedury.

Czy każdy domownik musi spisać się samodzielnie?

Pojawiają się pytania, czy spis jest obowiązkowy dla wszystkich członków gospodarstwa domowego oraz, czy każdy domownik musi się spisać samodzielnie. Po pierwsze w badaniu muszą wziąć udział wszystkie osoby, jednak nie ma obowiązku, aby każdy robił to samodzielnie. Wszystkich domowników może spisać jedna osoba mieszkająca w gospodarstwie domowym.

Kara za brak udziału w obowiązkowym spisie

Za brak udziału może grozić kara pieniężna lub nawet ograniczenie wolności. Te kwestie reguluje Ustawa o statystyce publicznej, przewidująca grzywnę w wysokości 5 tys. zł.

Skip to content