Spis powszechny: W czwartek specjalny dzień spisowy w UM

W najbliższy czwartek, 30 września br. kończy się narodowy spis powszechny. Tego dnia Gminne Biuro Spisowe, które mieści się w Urzędzie Miejskim, będzie działało od godziny 8.00 do 22.00. To ostatni dzwonek dla mieszkańców, aby dopełnili swojego obowiązku i uniknęli kary.

Kończy się czas, aby spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym 2021. Spis potrwa tylko do czwartku, czyli do 30 września. Udział w badaniu jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł.

Urząd Miejski w Zawidowie organizuje w czwartek 30. września specjalny dzień spisowy dla mieszkańców, którzy jak dotąd nie dopełnili obowiązku spisowego. Tego dnia gminny punkt spisowy będzie działał w godzinach od 8.00 do 22.00.

Co trzeba wiedzieć, aby móc się poprawnie spisać?

Osoby, które w czwartek planują wizytę w zawidowskim Urzędzie muszą znać:

  • PESELE osób wspólnie z nimi zamieszkujących,
  • Nazwisko rodowe matki osoby, której spis dotyczy.
  • Powierzchnię domu/mieszkania – o to również zapyta urzędnik spisowy. 
Jak jeszcze można się spisać?

Przypominamy, że poza wizytą w Urzędzie spisu można także dokonać poprzez:

  • Aplikację spisową dostępną jest na TEJ stronie.
  • Telefon: Osoby wykluczone cyfrowo mogą skorzystać z opcji „spisz się przez telefon” na infolinii spisowej, tel: 22 279-99-99.
  • Rachmistrzów: Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się internetowo lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie lub podczas wywiadu bezpośredniego.

Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99Od 23 czerwca br. rachmistrzowie realizują również wywiady bezpośrednie.

Ile osób wciąż się nie spisało wg GUS?

Według danych GUS co dziesiąta osoba w Polsce nie spisała się, co daje ok. 3 mln osób, które nie wypełniły swojego obowiązku.

Ci, którzy tego nie zrobią, mogą zapłacić 5 tys. zł grzywny. Podanie nieprawdziwych informacji wiąże się z karą pozbawienia wolności do dwóch lat. W sądach pojawiają się już pierwsze wnioski o kary za odmowę spisania się, np. rachmistrzowi. „Według stanu na 14 września br. zgłoszone 162 wnioski na policję o ukaranie osób za odmowę udziału w spisie powszechnym” – informuje urząd.

Skip to content