Spis powszechny: W czwartek specjalny dzień spisowy w UM
W najbliższy czwartek, 30 września br. kończy się narodowy spis powszechny. Tego dnia Gminne Biuro Spisowe, które mieści się w Urzędzie Miejskim, będzie działało od godziny 8.00 do 22.00. To ostatni dzwonek dla mieszkańców, aby dopełnili swojego obowiązku i uniknęli kary.
Kończy się czas, aby spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym 2021. Spis potrwa tylko do czwartku, czyli do 30 września. Udział w badaniu jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł.
Urząd Miejski w Zawidowie organizuje w czwartek 30. września specjalny dzień spisowy dla mieszkańców, którzy jak dotąd nie dopełnili obowiązku spisowego. Tego dnia gminny punkt spisowy będzie działał w godzinach od 8.00 do 22.00.
Co trzeba wiedzieć, aby móc się poprawnie spisać?
Osoby, które w czwartek planują wizytę w zawidowskim Urzędzie muszą znać:
- PESELE osób wspólnie z nimi zamieszkujących,
- Nazwisko rodowe matki osoby, której spis dotyczy.
- Powierzchnię domu/mieszkania – o to również zapyta urzędnik spisowy.
Jak jeszcze można się spisać?
Przypominamy, że poza wizytą w Urzędzie spisu można także dokonać poprzez:
- Aplikację spisową dostępną jest na TEJ stronie.
- Telefon: Osoby wykluczone cyfrowo mogą skorzystać z opcji „spisz się przez telefon” na infolinii spisowej, tel: 22 279-99-99.
- Rachmistrzów: Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się internetowo lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie lub podczas wywiadu bezpośredniego.
Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99. Od 23 czerwca br. rachmistrzowie realizują również wywiady bezpośrednie.
Ile osób wciąż się nie spisało wg GUS?
Według danych GUS co dziesiąta osoba w Polsce nie spisała się, co daje ok. 3 mln osób, które nie wypełniły swojego obowiązku.
Ci, którzy tego nie zrobią, mogą zapłacić 5 tys. zł grzywny. Podanie nieprawdziwych informacji wiąże się z karą pozbawienia wolności do dwóch lat. W sądach pojawiają się już pierwsze wnioski o kary za odmowę spisania się, np. rachmistrzowi. „Według stanu na 14 września br. zgłoszone 162 wnioski na policję o ukaranie osób za odmowę udziału w spisie powszechnym” – informuje urząd.