Nazwisko, adres, dane partnera i czym palisz w piecu – trwa spis powszechny

1 kwietnia ruszył spis powszechny. Adres, nazwisko partnera, wyznanie i czym się pali w piecu – o to między innymi zapyta Główny Urząd Statystyczny.

Osoby fizyczne przekazujące dane w ramach spisu powszechnego są obowiązane do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.

Proszę zwrócić uwagę , że spis ludności to jedyne źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze według cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie oraz na określonym terytorium. To czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy” – wyjaśnia Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS.

Udział w spisie jest obowiązkowy

Udział w spisie jest obowiązkowy. Każdy zobowiązany jest spisać się metodą samospisu internetowego na stronie www.spis.gov.pl   

Samospis przez Internet to sposób, z którego warto skorzystać, ponieważ zapewnia on bezpieczeństwo naszych danych i danych naszych najbliższych. Pomóżmy również osobom starszym, naszym rodzicom i dziadkom oraz znajomym wypełnić ten obowiązek. Istnieje możliwość, aby osoba dorosła udzieliła odpowiedzi za pozostałych domowników zamieszkałych pod tym samym adresem.    

Metody logowania

Osoby fizyczne posiadające numer Pesel:

  • Profil Zaufany (krajowy węzeł identyfikacji elektronicznej)
  • [PESEL] + [nazwisko_rodowe_matki]

Cudzoziemcy bez numeru Pesel:

  • Odrębny tryb z wykorzystaniem emaila (potwierdzenie dostępu)\

Gdzie znajdę adres do aplikacji do samospisu?

Na stronie: www.spis.gov.pl będzie umieszczony link do aplikacji do samospisu.

Czy mogę się zalogować za pomocą profilu zaufanego?

Tak. Użycie profilu zaufanego jest jedną z opcji logowania do aplikacji (krajowy węzeł identyfikacji elektronicznej).

Jeżeli nie mam profilu zaufanego to jak mam się spisać?

Osoby nieposiadające profilu zaufanego mogą wybrać opcję logowania z użyciem własnego nr Pesel oraz nazwiska rodowego matki. Podczas procesu logowania wymagane będzie również ustalenie hasła jako dodatkowego poziomu ochrony.

Jak mogę się spisać, jeśli mam słaby wzrok?

Osoby z ograniczeniami np. słabowidzące mogą zadzwonić na Infolinię, gdzie zostaną przekierowane do rachmistrza i zostaną spisane.

Mój dziadek mieszka sam, niedowidzi i niedosłyszy. Jak zostanie spisany?

W tej sytuacji należy pomóc dziadkowi w wypełnieniu obowiązku spisowego, np. za jego zgodą wypełnić formularz spisowy poprzez Internet. Innym rozwiązaniem jest umówienie dziadka w najbliższym urzędzie gminy, gdzie z pomocą pracownika Gminnego Biura Spisowego będzie mógł dokonać spisu.

Nie mam dostępu do Internetu. Jak mogę się spisać?

Osoby bez dostępu do Internetu w swoim miejscu zamieszkania mogą zadzwonić na numer Infolinii – 22 279 99 99  i poprosić o spisanie. Mogą również zostać spisane w najbliższym urzędzie gminy po wcześniejszym umówieniu, gdzie z pomocą pracownika Gminnego Biura Spisowego będą mogły dokonać spisu.

Skip to content