Deklaracja o źródłach ciepła – Zawidów ogólnopolskim zwycięzcą rankingu

Zawidów, Warta Bolesławiecka, Słopnice (małopolskie) i Chełmiec (małopolskie) – mieszkańcy tych gmin najrzetelniej jak do tej pory potraktowali swój obowiązek i wypełnili deklaracje o posiadanych przez siebie źródłach ciepła, które następnie umieszczono w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Tak wynika z rankingu, jaki opublikował Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Ponad 5 miesięcy zostało posiadaczom instalacji grzewczych o mocy nieprzekraczającej 1 MW (zarówno w budynkach prywatnych, jak i na terenie przedsiębiorstw) na wpisanie ich do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin na dopełnienie tego obowiązku mija 30 czerwca (w przypadku zupełnie nowych urządzeń jest na to 14 dni od dnia ich pierwszego uruchomienia). 

Jak do tej pory najsolidniej z obowiązku wypełnienia deklaracji o posiadanym źródle ciepła wywiązali się mieszkańcy Zawidowa, tym samym lokując gminę na szczycie rankingu. Dziękujemy i gratulujemy! Obowiązku tego wciąż jednak nie dopełniła ¼ mieszkańców. Jak już nadmienialiśmy na wpisanie się do o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mają oni czas do 30 czerwca. 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, czyli centrum wiedzy dla obywatela

Celem stworzenia CEEB jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację smogu. CEEB to bardzo ważne narzędzie wspierające wymianę starych kotłów grzewczych, to miejsce gdzie będą dostępne również informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. System jako centrum wiedzy dla obywatela w znaczący sposób ułatwi pozyskanie informacji, które są niezbędne np. przy ubieganiu się o dofinansowanie na wymianę starego kotła.

Dodatek osłonowy a deklaracja o źródłach ciepła

Mieszkańcy ubiegający się o dodatek osłonowy (specjalne, jednorazowe świadczenie, które ma rekompensować rosnące ceny energii elektrycznej, gazu i żywności) muszą mieć wypełnioną deklarację o źródle ciepła w swoim budynku mieszkalnym. To jeden z wymogów, jakie postawiło obywatelom Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Ranking gmin

Złóż deklarację

Plakat informacyjny
Skip to content