Świętowaliśmy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja!

W miniony wtorek obchodziliśmy w Zawidowie 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Polska Konstytucja, uchwalona w 1791 roku, była pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją. 

Tradycyjnie zawidowskie obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, sprawowaną w kościele parafialnym pw. św. Józefa Robotnika.  Po uroczystościach w kościele przybyłe delegacje, wśród których znaleźli się przedstawiciele samorządu, instytucji i organizacji oraz mieszkańcy przemaszerowali na zawidowski Rynek, gdzie odbyły się główne uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji, pierwszej w Europie ustawy zasadniczej regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej.

Pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa odśpiewano hymn państwowy, a harcerze z zawidowskiej „Kociej Skały” i „Aurory” przypomnieli wszystkim obecnym okoliczności, w jakich doszło do uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej. Konstytucja znosiła narzędzia władzy szlacheckiej jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany i wolną elekcję. 

Po rysie historycznym wszystkie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Skip to content