Zawidowska sekcja historyczna ponownie działa

Mamy wspaniałą wiadomość dla wszystkich pasjonatów historii naszego miasteczka. Stowarzyszenie Miłośników Zawidowa reaktywowało swoją sekcję historyczną, która natychmiast z wielkim entuzjazmem przystąpiła do pracy.

Panowie Jerzy Stankiewicz i Kamil Kasperek – członkowie stowarzyszenia, podjęli się zabezpieczenia i odnowienia kamienia upamiętniającego zawidowskie grodzisko. Ten wyjątkowy monument powstał z inicjatywy Wojewódzkiego Ośrodka Archeologiczno-Konserwatorskiego we Wrocławiu i został sprowadzony do Zawidowa w grudniu 1980 roku.

Obecnie kamień znajduje się przy początku starej ścieżki prowadzącej na Górę Zamkową, tuż obok bramy wjazdowej do kościoła. W przyszłości planowane jest przeniesienie go w nowe, bardziej odpowiednie miejsce.

Warto zaznaczyć, że stara ścieżka jest już nieczynna, gdyż na jej miejscu powstał parking. Obelisk został starannie wyczyszczony, a napisy na nim – odrestaurowane. Ponadto, poprawiono błędną informację o datowaniu grodu, zmieniając ją z X-XII wieku na IX-XI wiek, zgodnie z najnowszymi badaniami archeologicznymi z 2020 roku.

Sekcja historyczna Stowarzyszenia Miłośników Zawidowa już teraz planuje kolejne projekty mające na celu zachowanie i promocję dziedzictwa naszego miasta.

 

Skip to content