Dzień Niepodległości. Tak świętowaliśmy w Zawidowie 

Wczoraj przy pomniku na Placu Zwycięstwa uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Nieodległości. Wzruszający program artystycznym, oficjalna prezentacja masztu flagowego i przemówienia, które budzą refleksję. To był wyjątkowe obchody rocznicowe. 

11. listopada to Narodowe Święto Niepodległości. Na wielu domach pojawiają się flagi Polski, a na ubraniach biało czerwone kotyliony. 

Wczoraj w Zawidowie uroczyście obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Nie zabrakło powodów do refleksji i wzruszeń. 

Uroczystość zainaugurowała oficjalna prezentacja masztu flagowego, którego zakup został sfinansowany z rządowego programu pn. „Pod biało-czerwoną”. W takt hymnu narodowego flagę na maszt podniósł poczet flagowy, złożony z zawidowskich harcerzy. 

„Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonorować Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami – podkreślał prowadzący uroczystość Konrad Tkaczyk, dyrektor Ośrodka Kultury w Zawidowie. 

Pełne pasji i refleksji przemówienia w duchu niepodległościowym wygłosili Burmistrz Miasta Robert Łężny oraz Starosta powiatu zgorzeleckiego Artur Bieliński. 

O trudnej drodze Polaków do wolności opowiedział natomiast Mariusz Palka, nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej w Zawidowie. To był rys historyczny, opowiedziany w taki sposób, że wielu z obecnych myślami przeniosło się do wydarzeń 10 i 11 listopada 1918 roku. 

Kolejny punkt w programie należał już do dzieci i młodzieży. Uczniów z SP w Zawidowie usłyszeliśmy we współczesnych wersjach znanych utworów utrzymanych w duchu patriotycznym. Niezwykle emocjonalnie słuchało się piosenki „Mamo tyś płakała”, którą w oryginale wykonuje Sanah, czy utworu „Legiony” Matusza Ziółki. Łezka w oku zakręciła się pewnie też niejednemu, gdy młodzież zaśpiewała piosenkę „Wolność” Marka Grechuty.

Była też nieskrępowana dziecięca radość, którą usłyszeliśmy w głosie najmłodszych chórzystów, śpiewających utwór „Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem, kochamy Polskę z całych sił, chcemy byś również kochał ja i ty”.

Doborem repertuaru i przygotowaniem uczniów w całości zajęła się pani Joanna Pałasz.

Na zakończenie uroczystości wszystkie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem wzniesionym w XXX Rocznicę Zwycięstwa nad faszyzmem w hołdzie uczestnikom II wojny światowej.

Po złożeniu kwiatów dyrektor Ośrodka Kultury w imieniu swoim, Burmistrza Miasta oraz księży naszej parafii zaprosił mieszkańców na mszę świętą w intencji Ojczyzny, która odbędzie się dzisiaj o godzinie 10.00 w kościele p. w. św. Józefa Rzemieślnika w Zawidowie.

Organizatorami obchodów niepodległościowych był Burmistrz Miasta Zawidów oraz Ośrodek Kultury w Zawidowie.

Pełna galeria zdjęć na profilu miasta FB

Skip to content