Zawidów świętował 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Jak co roku, 3 maja na rynku miejskim spotkali się samorządowcy, poczty sztandarowe, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji oraz mieszkańcy, żeby uczcić tę wyjątkową w historii Polski rocznicę.

Zawidowskie obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, sprawowaną w kościele parafialnym pw. św. Józefa Rzemieślnika. Po uroczystościach w kościele przybyłe delegacje, wśród których znaleźli się przedstawiciele samorządu, instytucji i organizacji oraz mieszkańcy przemaszerowali na zawidowski Rynek, gdzie odbyły się główne uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji.

Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – mówił burmistrz Miasta, Robert Łężny. Po odzyskaniu niepodległości rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 roku. Święto to jest symbolem dążenia Polski do wolności i samostanowienia, a także wyrazem pamięci o tych, którzy bronili polskiej państwowości – podkreślał R. Łężny. 

Po przedstawieniu rysu historycznego burmistrz Miasta podziękował mieszkańcom, którzy przybyli na Plac Zwycięstwa i wzięli udział w uroczystości, po czym wszystkie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Skip to content