Tylko gminy i WFOŚiGW są operatorami programu Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze to dla mieszkańców szansa na poprawę efektywności energetycznej domów oraz wymianę nieefektywnych źródeł ciepła. Niestety, to także pole działania dla nieuczciwych firm, które nadużywają zaufania beneficjentów, oferując „darmowe” doradztwo, wyłudzając pełnomocnictwa i narzucając zawyżone ceny usług oraz urządzeń. Działania te często odbywają się z nieuprawnionym użyciem logotypów programu i instytucji publicznych, co wprowadza mieszkańców w błąd.
O co chodzi z operatorami w programie Czyste Powietrze?
To nowe rozwiązanie w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze, które obowiązuje od uruchomienia nowego naboru, czyli od 31 marca 2025 r. Rolą operatorów jest wsparcie beneficjentów najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania.
Kto jest operatorem w programie Czyste Powietrze?
W pierwszej kolejności są to gminy, które zgłosiły się do pełnienia tej roli w programie. Jeśli Twoja gmina nie jest operatorem Czystego Powietrza, to udaj się do Twojego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na czym polega pomoc operatora?
Operator poprowadzi „za rękę” beneficjenta przez całą ścieżkę w programie Czyste Powietrze. To pełna opieka i wsparcie od podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, przez proces inwestycyjny, aż do jego zakończenia i rozliczenia umowy o dofinansowanie.
Przypominamy, raz jeszcze że jedynymi oficjalnymi operatorami programu Czyste Powietrze są gminy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).
Gmina, jako kluczowy partner programu, powinna reagować na przypadki podszywania się pod instytucje publiczne, a także informować mieszkańców o ryzykach związanych z wyborem wykonawców, którzy namawiają do podpisywania umów w ramach programu Czyste Powietrze.
Apelujemy o ostrożność wobec podmiotów, które powołują się na współpracę z NFOŚiGW czy MKiŚ. Zalecamy również, aby wszystkie spotkania związane z programem organizowane na terenie gminy były uprzednio weryfikowane pod kątem wiarygodności organizatora oraz prezentowanych treści. Pomieszczenia powinny być udostępniane wyłącznie firmom sprawdzonym, a wszelkie wątpliwości powinny być zgłaszane do NFOŚiGW i WFOŚiGW.
Tylko aktywna postawa gminy pozwoli skutecznie chronić mieszkańców przed nadużyciami i wspierać wiarygodność programu.
Gmina Zawidów, punkt konsultacyjny
Punkt konsultacyjno-informacyjny Programu „Czyste Powietrze” (Ośrodek Kultury w Zawidowie, ul. Zgorzelecka 39, I piętro) czynny jest w poniedziałki w godzinach 8:30 – 16:30. W punkcie mieszkańcy mogą uzyskać informację na temat programu, złożyć wniosek o dofinansowanie oraz uzyskać pomoc w rozliczeniu inwestycji.
Źródło: czystepowietrze.gov.pl