ZUS: Bon turystyczny 500 złotych na wakacje już za chwilę. Jesteśmy gotowi

Bon turystyczny – 500 złotych na wakacje za chwilę startuje. Lada moment będzie można zarejestrować się w systemie umożliwiającym wykorzystanie pieniędzy. – Infrastruktura informatyczna jest już gotowa a obecnie trwają prace nad jej uruchomieniem i udostępnieniem klientom i firmom turystycznym – zapewnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Bon turystyczny (500 złotych na wakacje) będzie przyznawany na dziecko, na które rodzice dostają świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. – Dotyczy to także dzieci, których rodzice dostają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Bon turystyczny dostanie każda rodzina z dzieckiem niezależnie od tego, jakie są dochody rodziców. System jest taki sam jak w przypadku Programu 500 Plus – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Bon będzie ważny do marca 2022. – Pieniądze będzie można wykorzystać na wakacyjny wyjazd, ferie, wycieczki szkolne czy zielone szkoły organizowane w kraju – wylicza rzeczniczka. Płatność bonem będą przyjmowały jednak tylko niektóre firmy. Ich listę opublikuje w internecie Polska Organizacja Turystyczna.

BON TURYSTYCZNY – JAK TO DZIAŁA

Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

BON TURYSTYCZNY – AKTYWACJA

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil (konto) na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Na PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych.

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

Skip to content