Spis powszechny. Spisz się przez Internet i weź udział w loterii!

1 kwietnia rozpoczęło się największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, czyli Narodowy Spis Powszechny (NSP 2021). Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce, a podstawową metodą jest samospis internetowy. Osoby, które spiszą się online, mogą wziąć udział w loterii, wygrać samochód lub karty podarunkowe. Wystarczy pobrać 10-znakowy kod i zarejestrować go od 22 kwietnia.

Każda osoba mieszkająca w Polsce niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku jest zobowiązana do udziału w spisie. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni). Warto również pamiętać o spisaniu współmieszkańców przebywających za granicą, jeśli nadal są zameldowani na stałe w naszym mieszkaniu.

Najwygodniej przez Internet

Samospis internetowy to podstawowa i obowiązkowa metoda spisowa. Jest też najbardziej przyjazna – możemy się spisać w domu w dogodnym dla siebie terminie, nie czekając na kontakt z rachmistrzem. Formularz nie jest trudny do wypełnienia – zajmuje to mniej więcej 20 minut. 

Aplikacja spisowa NSP 2021 została udostępniona 1 kwietnia na stronie https://spis.gov.pl/. Do elektronicznego formularza zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.

Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, powinny zgłosić się do Urzędu Gminy / Miasta. Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowane stanowisko komputerowe z dostępem do sieci internetowej.

Rachmistrz tylko w ostateczności

Jeżeli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet, musimy spodziewać się telefonu lub wizyty rachmistrza. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy mu odmówić udzielenia odpowiedzi. Z tego względu – podkreślmy to raz jeszcze – warto spisać się samodzielnie przez Internet odpowiednio wcześniej w dogodnym dla nas terminie.

Loteria spisu powszechnego

W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań zorganizowano loterię, która ma zachęcić do powszechnego spisu.

Do udziału w loterii uprawnione są pełnoletnie osoby fizyczne, które spiszą się za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej. Wystarczy pobrać 10-znakowy kod i zarejestrować go, co będzie można robić między 22 kwietnia a 7 lipca.

W ramach Loterii odbędzie się 7 losowań zgodnie z poniższym harmonogramem. Losowania będą transmitowane na żywo poprzez stronę internetową Loterii oraz w mediach społecznościowych GUS, na kontach w serwisach Youtube oraz Facebook.

LOSOWANIA
  • I – 7.05 2021r.
  • II – 21.05.2021r.
  • III – 8.06.2021r.
  • IV – 18.06.2021r.
  • V – 2.07.2021r.
  • VI – 9.07.2021r.
  • VII losowanie nagród głównych 14.07.2021r.

Nagrodami w Loterii są karty podarunkowe o wartości 500 zł i 1000 zł każda oraz 16 samochodów miejskich – Toyota Yaris. Liczba nagród we wszystkich losowaniach została podzielona równo na 16 województw.

Skip to content