74 lata temu zakończył się najbardziej krwawy konflikt w dziejach Europy

Dzisiaj obchodzimy 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Największy konflikt zbrojny w historii zakończył się 8. maja 1945 roku. Pochłonął miliony ofiar.

II Wojna Światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii, który objął zasięgiem działań wojennych trzy kontynenty i pochłonął dziesiątki milionów ofiar. W wyniku II Wojny Światowej śmierć poniosło blisko 6 milionów obywateli polskich, głównie wśród ludności cywilnej. Działania wojenne na ziemiach polskich toczyły się przez cały czas do zakończenia Wojny w 1945 r.

Rząd RP na uchodźstwie przez cały okres trwania wrogiej okupacji nie podpisał aktu kapitulacji, a konspiracyjne oddziały ruchu oporu w kraju, z w pełni zorganizowaną Armią Krajową na czele oraz Polskie Siły Zbrojne na innych frontach walczyły o wolność Ojczyzny. Polski ruch oporu oraz struktura podziemnych ugrupowań bojowych były najlepiej rozwinięte, spośród krajów okupowanych przez wroga.

8 maja 1945 roku we francuskim mieście Reims Armia Niemiecka podpisała akt kapitulacji. Wojna, która pochłonęła 85 mln ofiar, dobiegła końca.

Skip to content