Solidarni z Ukrainą!

Mieszkańcy Zawidowa chcą działać, chcą pomagać. Nie mają zamiaru pozostać biernymi wobec wojny na Ukrainie. Wczoraj (27.02) w Zawidowie odbyła się spontaniczna zbiórka pieniędzy, która trafiła już na konto Ukraińskiej Organizacji Charytatywnej. W pomoc sąsiadom ze wschodu włączali się także harcerze, którzy prowadzą w kilku miastach powiatu zgorzeleckiego zbiórkę środków opatrunkowych. Zobacz, jak jeszcze można pomóc cywilom dotkniętym skutkami działań wojennych i Ukraińcom walczącym na froncie. 

Trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Swoje domy masowo opuszcza ludność cywilna, szukając schronienia przed bombardowaniem i ostrzałem artyleryjskim. Do pomocy na masową skalę włączył się polski rząd, samorządy, organizacje społeczne i wolontariusze.

Z Ukraińcami solidaryzują się także mieszkańcy Zawidowa, chcą działać i nieść realną pomoc. Wczoraj w mieście odbyła się spontaniczna zbiórka pieniędzy. W trakcie happeningu można było kupić pyszne domowe jedzenie, własnoręcznie wykonaną biżuterię, naturalne świece i mnóstwo dekoracji. Nikt wobec tej inicjatywy nie przeszedł obojętnie. Organizatorki sprzedały wszystko – do ostatnie babeczki. A pieniądze w kwocie ponad 7 tysięcy złotych przekazały na konto Ukraińskiej Organizacji Charytatywnej.

Kolejną zbiórkę prowadzą harcerze, tym razem potrzebne są środki opatrunkowe. Apteczki, bandaże, gazy etc. można zostawić w Ośrodku Kultury w Zawidowie. 

ZHP prowadzi zbiórkę

W Urzędzie Miejskim w Zawidowie rozdzwoniły się telefony. Pytacie, jak możecie pomóc i co najważniejsze czy Urząd prowadzi rejestr mieszkańców, którzy chcą przyjąć pod swój dach uchodźców. 

Owszem, osoby zainteresowane przyjęciem pod swój dach rodzin z Ukrainy powinny skontaktować się z pracownikami Urzędu. Po zadeklarowaniu pomocy znajdą się na liście osób, do których zwracamy się w sytuacji, gdy przybędą emigranci. Numer telefonu 75 77 88 282. Można to zrobić także mailowo: promocja@zawidow.eu. 

Uwaga, Mieszkańcy! Na chwilę obecną nie wiemy dokładnie, ile osób/rodzin zostanie rozlokowanych w Zawidowie, czekamy na informację z Urzędu Wojewódzkiego.

Zbiórki rzeczowe dla Ukrainy 

Urząd Miejski w Zawidowie nie organizuje zbiórek rzeczowych dla uchodźców z Ukrainy. Podobnie jak wiele innych miast w Polsce polegamy na informacjach przekazywanych przez rząd za pośrednictwem wojewody, który prosi o powstrzymanie się z tego rodzaju pomocą. Prywatne transporty z zebraną żywnością i odzieżą utrudniają sytuację na Granicy z Ukrainą. Jeśli zajdzie potrzeba ich organizacji, będziemy Państwa o to prosić w osobnych komunikatach. Takie zbiórki będą koordynowane przez wojewodę i starostwa a potem przekazywane oficjalnymi kanałami dystrybucyjnymi. 

Jeśli chcą Państwo przekazać środki finansowe walczącej Ukrainie to prosimy o korzystanie z pomocy następujących fundacji: 

https://pomagamukrainie.gov.pl

https://fundacjaukraina.eu

Tło zdjęcie utworzone przez www.slon.pics – pl.freepik.com</a>

Skip to content