Czeka nas zmiana dowodów osobistych. Co wyróżnia nowy e-dowód osobisty?

Od 4 marca 2019r. będą wydawane nowe dowody osobiste. Pomogą załatwić różne sprawy za pośrednictwem usług elektronicznych. Czy to oznacza, że już na początku 2019 roku czeka nas zmiana dowodów osobistych na nowe? Sprawdź kiedy e-dowód oficjalnie zamieni aktualnie posiadany plastikowy kartonik.

E-dowód sprawi, że miliony Polaków znowu będą musiały udać się do Urzędów Miasta i wyrobić nowy dokument. Założenia e-dowodów są korzystne dla obywateli, dlatego wymiana będzie się opłacała, ale formalności dopełnić będzie musiał każdy. E-dowody mają ułatwić nam życie. Zawarte w nich mikrochipy będą przechowywały informacje, których dotychczas nie miały możliwości przechowywać. E-dowody to technologiczny krok w przód.

E-dowód: co się zmieni?

Aktualnie dowód osobisty ma rozmiar karty płatniczej i jest prostokątnym plastikiem, który na co dzień powinniśmy nosić przy sobie. Dowód osobisty potwierdza tożsamość i ułatwia podróżowanie. Co zmieni się w momencie, w którym stary dowód osobisty zastąpi e-dowód? Nowy dokument będzie wyposażony w mikroprocesor z zakodowanymi danymi osobowymi zdjęcie dowodowe będzie zapisywane w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne (ułatwienie dla podróżujących) e-dowód ułatwi rejestrację do lekarza (brak konieczności podawania danych osobowych) e-dowód sprawi, że załatwienie spraw w urzędach online stanie się jeszcze łatwiejsze, ponieważ nowy dowód osobisty będzie jednocześnie uwierzytelnieniem wniosku i zawartych w nim danych oraz podpisem elektronicznym, którego złożenie jest wymagane przy wysyłaniu dokumentów drogą elektroniczną.

E-dowód: KIEDY?

Projekt e-dowodu został przyjęty a realizacja programu jest już w trakcie. Kiedy będzie trzeba ostatecznie wymienić dowód osobisty? Proces wymiany starych dowodów osobistych na e-dowody rozpocznie się już w pierwszym kwartale 2019 roku. Od marca 2019 trwała też będzie kampania informacyjna oraz szkolenia urzędników, które pokażą jak odnajdować się w nowej rzeczywistości, w której e-dowody są faktem. Pierwsze e-dowody będą wydawane Polakom już w pierwszym kwartale 2019 roku. Nie ma się jednak co martwić, nie wszyscy będą musieli hurtowo wyminiac dowody w tym roku. Proces zmiany ma potrwać do 2028 roku. Dla tych, którzy lubią robić rzeczy na ostatnią chwilę zostało jeszcze sporo czasu na oswajanie się z myślą o nowych e-dowodach osobistych.

Skip to content