Narodowe Czytanie 2022. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Ośrodek Kultury w Zawidowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zapraszają na Narodowe Czytanie 2022. Tegoroczna edycja poświęcona będzie “Balladom i romansom” Adama Mickiewicza z okazji dwusetnej rocznicy pierwszej ich publikacji.

W najbliższą sobotę, 3 września o godzinie 12:00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury odbędzie się akcja pn. „Narodowe Czytanie”. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców, którym bliska jest idea czytania, zwłaszcza dzieł naszych wieszczów narodowych.

Osoby, które pojawią się tego dnia w sali widowiskowej i przyniosą na spotkanie przedmiot z epoki romantyzmu, np. element stroju, pamiątkę, jakiś drobiazg – zostaną nagrodzone miejskim upominkiem.

Wydarzenie od kilku już lat odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Serdecznie zapraszamy!

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Skip to content