Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w zawidowskiej podstawówce 

W miniony czwartek (29.09) w zawidowskiej podstawówce odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W rolę czytających wcielili się różni goście, których szkoła zaprosiła do współpracy. Tego dnia uczniowie mogli posłuchać fragmentów lektur, ale także porozmawiać z czytającymi o swoich zainteresowaniach i ulubionych postaciach z książek. 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. (bimkal.pl)

W miniony czwartek we wszystkich klasach dorośli czytali dzieciom. W klasach 1-4 SP w roli lektorów wystąpili goście związani z naszym miastem:  Burmistrz Miasta pan Robert Łężny, Dyrektor Przedszkola Publicznego pani Wiesława Marszał, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego pan Krzysztof Mach,  Dyrektor Ośrodka Kultury pan Konrad Tkaczyk, Kierownik Posterunku Policji pan Artur Fudala, przedstawicielka szkolnej Rady Rodziców pani Monika Rokicka, pani Teresa Paprocka , nauczycielka przez wiele lat związana ze zawidowską szkołą oraz pani Anna Nawrocka – uznana poetka.

W klasach 1-3 hasło przewodnie czytania brzmiało „Nasi bracia mniejsi” i zaprezentowane zostały fragmenty książek: „Dziadek i niedźwiadek”, „Sposób na Elfa”, „Cukierku, ty łobuzie”. W klasach 4-6 hasłem akcji były „Legendy z dalekiego lądu”. Zaprezentowany został fragment „Białego mustanga” autorstwa Sat- Okha. W klasach 7-8 hasłem akcji zostały „Ballady i romanse”, ponieważ rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego, a dzieło Mickiewicza było również bohaterem Narodowego Czytania.

Dorośli powinni czytać głośno dzieciom przez 20 minut dziennie, nawet wtedy, gdy dzieci same potrafią już czytać. Czytanie otwiera dostęp do wiedzy i myśli, ułatwia uczenie się, rozwija. Wspólnie spędzony czas to bezcenna nauka – przekonywała pani Monika Kapszewicz, organizatorka akcji, bibliotekarka i nauczycielka. 

Wszystkie utwory literackie zaprezentowane w czasie akcji można znaleźć w Bibliotece Szkolnej.  

Skip to content