Komu w Zawidowie przekazać 1,5 procent podatku?

Każdego roku osoby rozliczające PIT ułamek swojego podatku mogą przeznaczyć na organizacje pożytku publicznego (OPP). W 2022 r. zmieniono wartość tego odpisu. Przy rozliczeniu PIT za ubiegły rok przekażemy już nie 1%, ale 1,5% na wybraną przez nas organizację. Te pieniądze to szansa na rozwój także dla zawidowskich organizacji. Zobacz, komu w naszym mieście można przekazać darowiznę w formie odpisu od podatku PIT.

Coraz więcej osób decyduje się oddać jeden procent podatku na organizacje społeczne. Dla przeciętnego podatnika suma, którą i tak musi oddać państwu, jest symboliczna, ale dla np. organizacji pozarządowych są to już znaczące wpływy.

Zawidowianie mogą wesprzeć trzy takie organizacje, które działają na terenie miasta i mają przywilej otrzymywania darowizn w formie odpisu od podatku PIT.

Pierwsza z nich to 10 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Kocia Skała” i 16 Grunwaldzka Gromada Zuchowa „Aurora”

Zawidowscy harcerze aktywnie działają od kilku lat, uczestniczą we wszystkich ważnych dla miasta uroczystościach i wydarzeniach, promują miasto na harcerskich zlotach i konkursach. Środki otrzymane w ramach 1,5% podatku pomogą dofinansować młodym zawidowianom biwaki i rajdy harcerskie, zakup sprzętu i rozwijanie harcerskich specjalności. Wypełniając deklarację podatkową, w polu „Wniosek o przekazanie 1,5 % podatku” należy wpisać numer:

  • KRS: 0000264246 
  • Cel: Hufiec Zgorzelec, Harcerstwo w Zawidowie
Harcerze z Zawidowa, foto: FB

Drugim stowarzyszeniem, na które można zrobić odpis podatku jest Parafialny Klub Sportowy „Józek”

Klub prowadzi całoroczne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z Zawidowa, organizuje wyjazdy sportowe i promuje aktywny tryb życia w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Wypełniając deklarację podatkową, w polu „Wniosek o przekazanie 1,5 % podatku” należy wpisać numer:

  • KRS: 0000124134
  • Cel: PKS „Józek” Zawidów
Parafialny Klub Sportowy „Józek”. Foto FB

Trzecim stowarzyszeniem, które może otrzymać wsparcie finansowe w postaci darowizny jest Ochotnicza Straż Pożarna w Zawidowie

Strażacy najczęściej jako pierwsi przyjeżdżają do kolizji drogowych, akcji powodziowych i pożarniczych. Biorą czynny udział w życiu Zawidowa, uczestniczą w różnych uroczystościach i rozwiązują wiele naszych przyziemnych problemów. Warto zaznaczyć, iż działalność OSP w Zawidowie nie ogranicza się tylko do terenu Gminy Zawidów, ale całego powiatu zgorzeleckiego. Środki przekazane na OSP w Zawidowie pozwoliłyby jednostce na zakup nowego, specjalistycznego wyposażenia pożarniczego. Obok regularnych druhów w jednostce funkcjonuje także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, licząca kilkanaście osób. Ich celem jest promocja bezpieczeństwa pożarowego i ratownictwa. Wielu młodych ludzi przygotowuje się w w szeregach MDP do pełnoprawnej służby w OSP i uczestniczenia w działaniach ratowniczo – gaśniczych. 

Warto dodać, że zawidowscy strażacy niezwykle dynamicznie się rozwijają. W ubiegłym roku jednostka oficjalnie włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co jest nie tylko powodem do dumy, ale i wzmożonej, odpowiedzialnej pracy. 

Nasi strażacy muszą być w ciągłej gotowości bojowej tj. przez 365 dni w roku. I to oni właśni będą stanowić główne wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej. A to oznacza, że będą brali udział w większości działań ratowniczych. Przed nimi o wiele więcej akcji i interwencji niż dotychczas. 

Wypełniając deklarację podatkową, w polu „Wniosek o przekazanie 1,5 % podatku” należy wpisać numer:

  • KRS: 0000116212
  • Cel: Ochotnicza Straż Pożarna w Zawidowie, Plac Zwycięstwa 21/22, 59-970 Zawidów
OSP w Zawidowie
Skip to content