Zawidowscy uczniowie posadzili drzewa z duszą

Dzisiaj (30.03) na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Zawidowie uczniowie posadzili ozdobne jabłonie, które placówka wygrała w ramach konkursu pn. „Kwitnąca szkoła”. Każde z drzewek ma swojego ambasadora tj. nosi nazwisko postaci zasłużonej dla miasta.

Jak już informowaliśmy zawidowska podstawówka wzięła udział w ogólnopolskim konkursie pn. „Kwitnąca szkoła”, której organizatorem była Fundacja State of Poland. Do wygrania były jabłonie, które ozdobią i ożywią przestrzeń publiczną. 

Co trzeba było zrobić, aby otrzymać te aromatyczne drzewka? 

Wytypować postać zasłużoną dla miasta, której imię i nazwisko będzie nosiło drzewko posadzone na szkolnym dziedzińcu, stworzyć przekonujący opis i przesłać do fundacji. W rezultacie inicjatorka akcji, pani Monika Kapszewicz, przedstawiła organizatorowi 8 nazwisk.

Fundacja ogłosiła wyniki i postanowiła polskimi gatunkami jabłoni uhonorować wszystkie kandydatury. Każde z drzewek ma zatem swojego ambasadora. Należą do nich: 

  • Władysław Margas, wieloletni dyrektor SP w Zawidowie, Honorowy Obywatel Miasta Zawidów,
  • Irena Trojanek – Szmidtowa, zawidowska poetka i autorka tekstów piosenek. Wydała siedem tomów poetyckich. Jej utwory znalazły się w kilku antologiach, almanachach i wydaniach zbiorowych,
  • Jadwiga Kozłowska – nauczycielka i animatorka kultury, Honorowa Obywatelka Miasta Zawidów,
  • Józef Sontowski – burmistrz miasta trzech kadencji, zasłużony samorządowiec i Honorowy Obywatel Miasta Zawidów,
  • Piotr Kosewicz – wicemistrz świata w rzucie dyskiem klasyfikacji F52, dwukrotny mistrz Europy i złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich z Tokio, Honorowy Obywatel Miasta Zawidów, 
  • Jakub Boehme – mistyk, wizjoner, myśliciel i teozof, którego filozofia rzuciła na kolana Mickiewicza i Słowackiego, zafascynowała Hegla, Goethego, Novalisa i Izaaka Newtona. Cytował go Jan Paweł II i Czesław Miłosz,
  • Bolesław Chrobry, patron Szkoły Podstawowej w Zawidowie, pierwszy król Polski,
  • Symboliczne „Drzewko Ucznia”

Ozdobne jabłonie znalazły już swoje miejsce na dziedzińcu szkolnym. Posadzili je uczniowie wspólnie nauczycielami, pracownikami placówki, Dyrektorem SP, Krzysztofem Machem oraz Burmistrzem Robertem Łężnym.

 

Skip to content