Jubileusz Przedszkola Publicznego w Zawidowie. Placówka świętowała 50-lecie istnienia

W minioną sobotę, 18 maja br. Przedszkole Publiczne w Zawidowie hucznie świętowało 50-lecie swojej działalności. Podczas jubileuszowych uroczystości wystąpiły grupy przedszkolne, były słodkie niespodzianki i wspólna zabawa, a także gratulacje, podziękowania, upominki i mnóstwo wzruszeń. 

Przedszkolaki wraz z całym gronem pedagogicznym przygotowały dla gości festyn pn. „Z piratami w świat”. Na stołach pięknie udekorowanego dziedzińca piętrzyły się same smakowitości – słodkie, kolorowe przekąski, truskawkowe koktajle i owocowe kompozycje. W tym dniu nie mogło zabraknąć także jubileuszowych tortów. Na dzieci czekały także dmuchańce, animacje, pirackie tatuaże, malowanie twarzy, warkoczyki, przejażdżki konne i sensoplastyka. 

Na początku uroczystości głos zabrała dyrektor przedszkola, pani Wiesława Marszał, która powitała wszystkich gości przybyłych na tę wyjątkową uroczystość. 

Szanowni Państwo, Drodzy nasi Goście,

Dla całej naszej Społeczności Przedszkolnej to ogromnie wzniosła chwila. Krzysztof Krawczyk śpiewał: „Pół wieku człowieku to dużo i mało” i trudno tu rozważać, jak jest naprawdę, ale wiem na pewno – to duma z 50- letniej historii naszego Przedszkola, a historia jest ciekawa, zmienna i od pół wieku osadzona w tym miejscu. Przedszkole to nie tylko instytucja zapewniająca dzieciom opiekę, wychowanie i edukację, budynek, który pół wieku temu wybudowano dla potrzeb tej instytucji. Nasze Przedszkole to przede wszystkim miejsce, gdzie przez te wszystkie lata dzieci mogły i mogą czuć się bezpiecznie, mogą bawić się i przez tę zabawę uczyć, mogą znajdować przyjaźń rówieśniczą, wsparcie i zrozumienie gdy tego potrzebują, a gdy czasami pojawia się smutek – mogą liczyć na otarcie łez i pocieszenie. Już trochę pokoleń zawidowian wychowaliśmy i jak by tak próbować zliczyć to myślę, że około 1500 dzieci ukończyło nasze przedszkole. 

Dyrektor W. Marszał się sięgała także po rys historyczny:

Pierwszym dyrektorem została pani Janina Rymanowska – młody pedagog, osoba z zasadami, charyzmą i ogromnym zaangażowaniem. Jej ciężka, 17-letnia praca w tym przedszkolu i wizja edukacji przedszkolnej, gdzie dobro dziecka było najważniejsze, zaowocowały zgromadzeniem wokół siebie ludzi, którzy do dziś pielęgnują jej dzieło. Prawie każda kolejna dyrektorka tego przedszkola (włącznie ze mną) to nauczycielka, która swoje doświadczenie pedagogiczne budowała pod jej skrzydłami. Krystyna Krzywonos, Alicja Łapa, Dorota Rafalont i Wiesława Młynek to następczynie Pani Janiny Rymanowskiej, które kontynuowały tradycje wypracowane przez Pierwsza Panią Dyrektor, ale też pisały własną historię edukacji najmłodszych. Najdłużej zarządzającą przedszkolem była Pani Wiesława Młynek – pracowała na tym stanowisku ponad 21 lat. To w tym czasie przedszkole przeszło wiele remontów: dach, łazienki, elewacja, wymiana okien, powstał drugi plac zabaw. I jest to zasługa dwóch włodarzy naszego miasta. Pierwszy, śp. Józef Sontowski, który rozumiał potrzebę wspierania edukacji najmłodszych, uczestniczył aktywnie w życiu przedszkola, wielu wydarzeniach i uroczystościach. Ogromne podziękowanie kieruję do obecnego Pana Burmistrza Roberta Łężnego, który kontynuuje działania mające na celu poprawę warunków działalności naszej placówki i jest z nami zawsze, gdy zapraszamy, aktywnie uczestniczy we wszystkich imprezach i uroczystościach zawsze obdarowując dzieci upominkami. Dzięki Panu Burmistrzowi została przygotowana i zrealizowana w przedszkolu największa inwestycja tego półwiecza – termomodernizacja przedszkola, Mocne zaangażowanie Pana Burmistrza i wszystkich pracowników urzędu wpłynęły na to, że dziś mamy piękne przedszkole. Bardzo, bardzo jeszcze raz dziękujemy!

Po przemówieniu dyrektor W. Marszał zabrał głos włodarz Miasta Robert Łężny

Dziękuję wszystkim pracownikom zawidowskiego przedszkola, jej przyjaciołom, emerytom, rodzicom, babciom i dziadkom, absolwentom, dzieciom oraz wszystkim, którzy wspierają naszą placówkę i przyczynili się do tego, że możemy świętować tak dostojny jubileusz – mówił podczas uroczystości burmistrz Robert Łężny. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i wsparciu możemy cieszyć się z dzisiejszego sukcesu. Drodzy pracownicy przedszkola – Wasza codzienna praca, pomoc i obecność są dla nas niezwykle cenne. Dziękujemy, że jesteście. To dzięki Wam nasze przedszkole nadal będzie się dynamicznie rozwijać się i służyć kolejnym pokoleniom.

Uroczyste otwarcie Przedszkola przy Zawidowskich Zakładach Przemysłu Wełnianego w Zawidowie nastąpiło 24. stycznia 1974r.Placówka miała 4 oddziały, mieściła 120 dzieci, liczyła 7-osobową kadrę pedagogiczną i 12-osobowy personel administracyjno – obsługowy. 

Serdecznie gratulujemy wspaniałego Jubileuszu!

Skip to content