Zawidów. W mieście zamontowano dodatkowe kamery

W grudniu ubiegłego roku zakończyły się prace przy rozbudowie miejskiego monitoringu. Na zakup dodatkowych kamer Miasto otrzymało 25 tysięcy złotych z rządowego programu „Razem Bezpieczniej”.

Osiem dodatkowych kamer czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców Zawidowa. Na rozbudowę miejskiego monitoringu Miasto po raz drugi otrzymało dofinansowanie z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 i 2020”.
Pierwsze kamery miejskie pojawiły się w Zawidowie w 2017. Na początku było ich 10. O tym, że są skutecznym narzędziem do rozwiązywania problemów związanych z naruszeniem prawa, samorządowcy przekonali się bardzo szybko. Stąd pomysł na wzbogacenie monitoringu o kolejne 8 urządzeń, tym razem jeszcze nowocześniejszych.
Nowe kamery – tubowe mają tę dodatkową zaletę, że nagrywają obiekty z dużych odległości, a obraz który trafia do rejestratora odczytywany jest płynnie i bez większych opóźnień. Zamontowano je tam, gdzie najczęściej dochodzi do aktów wandalizmu lub wykroczeń drogowych. Miejsca, które wytypowano do monitorowania pomogły miastu ustalić służby mundurowe i to właśnie one w razie potrzeby będą mogły korzystać z nagrań.
Warto zaznaczyć, iż prace nad monitoringiem miejskim poprzedziły zajęcia edukacyjne związane z bezpieczeństwem, w które włączyła się Szkoła Podstawowa w Zawidowie. Uczniowie brali udział na przykład w pogadance pn. „Bezpieczna droga do szkoły”, uczestniczyli w akcji „Dopalacze – zabijacze”, w warsztatach „Stop agresji”, czy konkursie „Uczę się bezpiecznie żyć” zorganizowanym przy współudziale z posterunkiem policji w Zawidowie. Inicjowali także własne programy profilaktyczne typu „Bezpieczeństwo w szkole”.

Na chwilę obecną w Zawidowie działa 18 kamer, strzegą one porządku przy 13 ulicach. Pilnują bezpieczeństwa na wylocie z miasta, przy punktach gastronomicznych i obiektach użyteczności publicznej.

Skip to content