Ile numerów PESEL wydano uchodźcom z Ukrainy?

Spory ruch panował ostatnio w zawidowskim Urzędzie Stanu Cywilnego, a dokładnie w ewidencji ludności, gdzie obywatele Ukrainy ubiegali się o nadanie numeru PESEL. W trakcie minionych 3 tygodni magistrat nadał 185 PESEL-i. 

Numery PESEL dla uchodźców według nowej ustawy specjalnej nadawane są od środy, 16 marca br. 

W zawidowskim Urzędzie wnioski od uchodźców z Ukrainy przyjmowało dwóch pracowników.

Pierwszy tydzień był dla nas najtrudniejszy, bo większość Ukraińców nie zna języka polskiego. A wnioski trzeba było wypełnić alfabetem łacińskim. Tymczasem uchodźcy posługują się niemal wyłącznie cyrylicą. Wypełnianie druków szło znacznie szybciej, gdy Ukraińcy mieli paszporty, tam ich dane osobowe zapisane są w transkrypcji łacińskiej – co znacznie ułatwiało nam pracę. Kłopot pojawiał się jednak, kiedy tego paszportu nie było i dane uchodźcy trzeba było rozszyfrować, porównując ze sobą dwa alfabety, a następnie prawidłowo przenieść do wniosku. Wypełnienie takiego druku zajmowało czasem nawet 40 minut – mówią zawidowscy urzędnicy. 

Tak jak już pisaliśmyw trakcie minionych 3 tygodni magistrat nadał 185 PESEL-i. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te osoby przebywają w Zawidowie. W tej liczbie ujęci są też uchodźcy, którzy mieszkają w sąsiednich miejscowościach, a o PESEL ubiegali się w zawidowskim Urzędzie. 

Po co Ukraińcom PESEL?

Numer PESEL umożliwia skorzystanie np. z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Posiadanie tego numeru ułatwia załatwianie różnych spraw urzędowych. Większość Ukraińców deklaruje, że zanim będą mogli wrócić do siebie – chcą pracować i zarabiać na swoje utrzymanie. 

Skip to content