Ośrodek Kultury zaprasza na koncert ku pamięci Edyty Stein oraz święta Rosz ha-Szana

W ramach obchodów Roku Edyty Stein oraz Rosz ha-Szana, czyli Żydowskiego Nowego Roku Ośrodek Kultury w Zawidowie zaprasza na wyjątkowy koncert, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 2 października o godz. 17:00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury. 

W najbliższą niedzielę w sali widowiskowej OK zabrzmią utwory znanych kompozytorów, m.in. Mendelssohna, Moniuszki, Melcera-Szczawińskiego oraz wielu innych. Wystąpią: mezzosopranistka Magdalena Wachowska, pianista Michael Schütze oraz dyrektor artystyczny Dolnośląskich Salonów Muzycznych, pianista, Jerzy Owczarz. Pomysł na zorganizowanie takiego koncertu zainspirowały dwa wydarzenia: postać wielkiej Europejki – Edyty Stein oraz tradycyjne święto żydowskie Rosz ha-Szana. 

Jest to cykl 9 koncertów które odbędą się w miejscowościach Dolnego Śląska i Saksonii. Projekt realizowany jest przez Centrum Historii Zajezdnia i Dolnośląskie Salony Muzyczne we współpracy z Towarzystwem im. Edyty Stein i Hillersche Villa gGmbH w Zittau.

Edyta Stein była wybitnym filozofem, naukowcem i pedagogiem. Zginęła w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Angażowała się w walkę o prawa wyborcze dla kobiet i ich aktywny udział w życiu politycznym. Szerzej w kwestii równouprawnienia kobiet i mężczyzn w różnych dziedzinach życia – na przykład nauki – podkreśla Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 

Edyta Stein została beatyfikowana w 1987 r. przez Jana Pawła II, a 11 lat później kanonizowana. W 1999 r. Jan Paweł II ogłosił św. Teresę Benedyktę od Krzyża – obok św. Katarzyny ze Sieny i św. Brygidy Szwedzkiej – patronką Europy. Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana. (PAP)

Rosz ha-Szana, czyli Żydowski Nowy Rok upamiętnia zakończenie stworzenia świata przez Boga i rozpoczyna dziesięciodniowy czas pokuty. 

Projekt dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Plakat promocyjny
Skip to content