Od malucha do starszaka. Ważna uroczystość w zawidowskim przedszkolu 

W środę 12. października br. dwie grupy przedszkolne z PP w Zawidowie złożyły ślubowanie i zostały pasowane na „starszaka”. Ale zanim doszło tego ważnego aktu, obie grupy zaprezentowały rodzicom i zaproszonym gościom bogaty program artystyczny. 

Pasowanie na starszaka to jedna z pierwszych najważniejszych uroczystości w życiu każdego dziecka – mówi dyrektor przedszkola w Zawidowie, pani Wiesława Marszał. Sześciolatki z dużym zaangażowaniem przygotowują się do tej uroczystości, chcą pokazać jak wiele już się nauczyły przed pójściem do szkoły. 


Pierwsza uroczystość pasowania odbyła się w siedzibie Przedszkola, natomiast druga w sali widowiskowej Ośrodka Kultury i obie miały podobną formułę. Każdą z nich zapoczątkował program artystyczny.  

Dzieci recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły. Był też krótki test wiedzy – dzieci wymieniały pory roku, dni tygodnia, rozpoznawały figury geometryczne i kolory. Liczyły, głoskowały i wykonywały proste ćwiczenia, takie jak stanie na prawej nodze czy skoki przez „ogniste” hula-hop.

Najtrudniejsza próba czekała jednak na sam koniec. Wisienką na torcie był bowiem …sok z cytryny, który trzeba było wypić do ostatniej kropelki. Cytryna okazała się jednak wyjątkowo smaczna, a dzieci były wyraźnie rozbawione niecodziennym zadaniem.

Chwilę potem dzieci złożyły uroczyste ślubowanie. Przysięgały, że będą dbać o dobre imię swojego przedszkola, zajadać z apetytem, grzecznie się uczyć i wesoło bawić. A także często się uśmiechać i zarażać wszystkich dobrym humorem.

Uroczystego pasowania symbolicznym ołówkiem w obu grupach dokonał burmistrz miasta, pan Robert Łężny. Pamiątkowe dyplomy wręczyła natomiast pani Wiesława Marszał, dyrektor Przedszkola Publicznego w Zawidowie. 

Dzieci do uroczystości staranie przygotowały ich wychowawczynie, pani Dorota Rafalon, Łucja Szewczyk i Beata Kielar

Skip to content