Posprzątaj po swoim psie. To nie jest kupa roboty…

Sprzątanie po psie to obowiązek każdego opiekuna – jest oznaką szacunku do innych ludzi i zwierząt oraz dobrego wychowania. Niestety, wciąż wiele osób nie poczuwa się do sprzątania po swoim czworonogu. Część osób zupełnie ignoruje powszechnie przyjętą zasadę sprzątania po psie. Pozostawiają niemiłe „niespodzianki” innym mieszkańcom w parku miejskim, na trawnikach i ogólnodostępnych chodnikach.

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Niestety nie zawsze zdajmy sobie z tego sprawę. Widać to zwłaszcza rano w parku miejskim, dokąd podążają mieszkańcy wraz z pupilami na codzienną toaletę.

O ile spacery są jak najbardziej pożądane, o tyle odchody na miejskich zieleńcach budzą złość i frustrację. Mamy obowiązek sprzątać po swoim psie, przemawia za tym nie tylko dobre wychowanie, ale i Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Zawidów do uchwały nr XXXV/159/2017 Rady Miejskiej w Zawidowie z dnia 14 listopada 2017 roku. Właścicielom czworonogów dedykowany jest paragraf 15, punkt 3, który mówi o tym, iż:

Osoba, z którą przebywa zwierzę domowe na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku, zobowiązana jest do niezwłocznego usunięcia zanieczyszczeń pozostawionych przez to zwierzę.

Na terenie miasta zlokalizowane są stacje – dystrybutory „psich pakietów” czyli woreczków, w których należy umieszczać psie odchody. „Psie pakiety” można również otrzymać bezpłatnie w Urzędzie Miejskim. Zamiast „psich pakietów” można też użyć zwykłych torebek foliowych.

W sprzedaży znajduje się także sporo kolorowych akcesoriów, które zdecydowanie ułatwią to zadanie. Są to zbieraki psich odchodów z woreczkami, łopatki, zbieraki psich odchodów, plastikowe łapki do zbierania odchodów, miotły ze zbierakiem i szufelką, smycz ze schowkiem na woreczki 3 w 1, itp. Tak zebrane nieczystości można wrzucić do pierwszego napotkanego kubła na śmieci.

Psie odchody nie uatrakcyjniają przestrzeni, wręcz przeciwnie szpecą ją. Mogą powodować rozwijanie się zarazków i bakterii, na których szkodliwe działanie narażone są zwłaszcza dzieci. Kontakt z psimi odchodami grozi ryzykiem infestacji pasożytami przewodu pokarmowego, m.in. tasiemcem psim, bąblowcem oraz glistą psią (toksokaroza), a także bakteriami chorobotwórczymi (głównie salmonellą) oraz pierwotniakami (toksoplazmoza).

Skip to content