„Sprzątamy Zawidów” 2019. Mieszkańcy społecznie porządkowali tereny miejskie

Piątek 20. września br. był niezwykle pracowity w Zawidowie, a to za sprawą jesiennej akcji pn. „Sprzątamy Zawidów” 2019. W akcji wzięli udział wszyscy ci, którzy cenią sobie czyste i zadbane miasto, a miejsca publiczne traktują jak swój drugi dom. Organizatorem pospolitego ruszenia byli radni miejscy.

To już druga w tym roku akcja, gdy mieszkańcy wyszli na ulice i porządkowali miejsca publiczne. Pierwsza, wiosenna inicjatywa zakończyła się sukcesem, z panoramy miasta – dzięki pracowitości i dobrej woli mieszkańców, zniknęło kilka kontenerów śmieci.

Radni Miejscy ośmieleni skutecznością wiosennych porządków, zdecydowali się wrócić do tego pomysłu przy okazji ogólnopolskiej akcji „Sprzątania Świata”, odbywającej się cyklicznie we wrześniu.

Do akcji włączyła się także Szkoła Podstawowa w Zawidowie. Od wczesnych godzin porannych uczniowie wraz z wychowawcami porządkowali place zabaw, główne ulice, miejsca rekreacyjne i obiekty sportowe.

Zanim jednak wyruszyli w teren, zapoznali się z pracą lubańskiego Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych, gdzie trafiają zawidowskie odpady. Dział marketingu lubańskiej spółki przybył do Zawidowa z praktyczną wiedzą o segregacji odpadów i gadżetami, które pomogły dzieciom utrwalić wiadomości metodą warsztatową.

Poza instrukcjami młodzież otrzymała również zestawy worków do segregacji, aby w terenie oddzielać ziarno od plew tj. śmieci od odpadów, bo jak się okazało oba te słowa oznaczają zupełnie co innego. Odpady poddawane są recyklingowi, a śmieci już tylko utylizacji, bo są bezwartościowe.

Od godziny 16.00 w miasto ruszyli mieszkańcy z workami na śmieci oraz narzędziami do plewienia chodników i skwerów. Mieszkańcy nie tylko pozbierali śmieci, które zlegały na poboczach dróg, ale i uporządkowali chodnik prowadzący do Ksawerowa, z którego korzystają chętnie spacerowicze i rowerzyści.

Po akcji radni miejscy zaprosili wszystkich uczestników na ognisko i ciepły posiłek.

Rada Miejska w Zawidowie dziękuje wszystkim uczestnikom: drużynie harcerskiej „Kocia Skała”, przedstawicielom Zawiązku Emerytów i Rencistów, Stowarzyszeniu Miłośników Zawidowa, mieszkańcom niezrzeszonym oraz Burmistrzowi Miasta. Dziękujemy za wysiłek i zaangażowanie!

Chodnik prowadzący z Zawidowa do Ksawerowa
Skip to content