Zawidów i Bernstadt z własną serią baśni dla dzieci

Michał Anioł, myszka strażacka i dwa skrzaty z Góry Zamkowej opowiedzą dzieciom historię dwóch zaprzyjaźnionych miast – Zawidowa i Bernstadt auf dem Eigen. Premiera książeczki odbędzie się na wiosnę, a towarzyszyć jej będą liczne atrakcje – gra terenowa, konkursy i zabawy dla najmłodszych. Na wydanie polsko-niemieckich baśni i promocję projektu Gmina Zawidów otrzymała środki unijne z Euroregionu Nysa. 

Za pomocą baśni, najstarszego tekstu kultury, opowiemy dzieciom historię Zawidowa i zaprzyjaźnionego z nami miasta Bernstadt auf dem Eigen – mówi burmistrz Robert Łężny. – Nasi mali odbiorcy znajdą w książeczce rozwiązanie zagadki, skąd się wzięły perły w Kocim Potoku i jabłonie w lesie za miastem, poznają szewca Jakuba, który był nadzwyczajnie mądrym człowiekiem i dowiedzą się, co „mówią” dzwony z wieży kościoła ewangelickiego – opowiada R. Łężny.

Publikacja zawierała będzie także zbiór baśni z miasta Bernstadt auf dem Eigen. Niemieckie opoiwastki do tej pory istniały tylko w przekazie ustnym, po raz pierwszy więc zostały spisane, a ich akcja rozbudowana. Zawidowskie opowiastki od początku do końca zostały wymyślone, ale oparte są o konkretne fakty z przeszłości miasta, miejsca i ludzi, co nadaje im walor edukacyjny. 

Ich bohaterami są skrzaty z Góry Zamkowej, Michał Anioł z zawidowskiego herbu oraz myszka strażacka z Bernstadt auf dem Eigen. Każda z baśni będą dodatkowo ilustrowane przez profesjonalnego rysownika. 

Książeczkę promować będzie konkurs literacki, warsztaty witrażu oraz gra terenowa – geocaching, zabawa polegająca na poszukiwaniu skarbów za pomocą odbiornika GPS. 

Promocję zakończy Międzynarodowy Dzień Dziecka, który będzie miał formułę otwartej imprezy. Uczestników imprezy powita duża chodząca maskotka anioła, nawiązująca wprost do wydawnictwa. 

Projekt pn. „Spotkania z baśniową historią dwóch zaprzyjaźnionych miast – Zawidowa oraz Bernstadt auf dem Eigen” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa. 

Skip to content