„Witka – Smeda” na święcie turystyki we Wrocławiu

W miniony weekend na Stadionie we Wrocławiu odbyły się Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego. To największa impreza turystyczna na Dolnym Śląsku, w której udział wzięło ponad 200 wystawców. Swoją ofertę turystyczną zaprezentowali także partnerzy projektu „Witka – Smeda”. – Pomysł spędzenia czasu wolnego na pograniczu polsko-czeskim okazał się ciekawą alternatywą nie tylko dla turystów, ale i całych rodzinprzekonywali uczestnicy targów, którzy prezentowali projekt.

Projekt Witka-Smeda doczekał się prezentacji na Międzynarodowych Targach Turystycznych, które trwały trzy dni (od 28 lutego do 1 marca) i odbyły się w stolicy Dolnego Śląska.

–  To był dobry moment, aby pochwalić się projektem i zaprosić do nas wszystkich tych, którzy szukają nowych, ciekawych tras rowerowych, atrakcji wodnych i swobody poruszania się między sąsiadującymi ze sobą krajami – mówili uczestnicy targów, którzy prezentowali projekt. – Ludzie chcą aktywnie wypoczywać i niekoniecznie muszą przemierzać setki kilometrów, aby odkryć fajne miejsce o duży potencjale turystycznym. To wszystko jest u nas, warto to tylko dobrze wypromować – przekonywali pracownicy projektu Witka-Smeda.

Poza promocją Witki-Smedy każda z gmin przywiozła na targi także materiały i produkty reklamowe charakterystyczne dla swoich miejscowości. Gmina Zgorzelec – sery zagrodowe z gospodarstwa ekologicznego (Stajni Zdrowia, Osiek Łużycki), Gmina Sulików – lawendę, Zawidów – anioły hande-made, a Cernosusy – bogatą ofertę wypoczynku w okolicach Frydlantu. 

Przypomnijmy, że w projekt zagospodarowania jeziora i terenów wokół niego, zaangażowały się trzy dolnośląskie samorządy: Gmina Zgorzelec, Sulików, Zawidów oraz czeski partner gmina Cernousy (kraj liberecki). 

W ramach inwestycji Gmina Zgorzelec, główny partner w projekcie, czytelnie oznakowała i opisała trasę turystyczną (pętlę wokół jeziora) i za chwilę rozpocznie budowę mola widokowego. Zagospodaruje także teren jeziora na cele rekreacyjne. 

Gmina Sulików wybudowała swoją część trasy rowerowej i oznakowała ją w kierunku Jeziora Witka na odcinku ok. 2,5 km. Szlak został oznaczony w sposób jasny i przejrzysty, co umożliwia pieszym i rowerzystom poruszanie się nim w kierunku gmin partnerskich. 

Gmina Zawidów wybudowała kolejną cześć trasy w ramach wspólnej pętli, tworząc tym samym nowe polsko – czeskie połączenie. Zawidowski ciąg pieszo-rowerowy zaprowadzi turystę do czeskiej gminy Černousy, kolejnego partnera w przygranicznym przedsięwzięciu. 

Kolejny odcinek trasy rowerowej dołożyły czeskie Černousy, umożliwiając tym samym turystom przyjemną, bezpieczną i szybką podróż po atrakcjach krajobrazowych dwóch sąsiadujących ze sobą krajach.

Program Interreg V-A Republika Czeska -Polska. Projekt pn. „Witka-Smeda – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-czeskiego – etap I” (Cz.11.2.45/0.0/0.0/16_025/0001245), współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Skip to content