Kanalizacja zatkana maseczkami. Nie zapychaj, pomyśl!

Z czym mierzy się obecnie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zawidowie? Z awariami na sieci kanalizacyjnej. Rury zatkane są maseczkami ochronnymi i rękawiczkami jednorazowymi. Gdzie powinny trafiać tego typu odpady?

Ze względu na obowiązek noszenia maseczek i korzystania z rękawiczek jednorazowych w sklepach – te produkty coraz częściej trafiają do sieci kanalizacyjnych zatykając jednocześnie rury. 

PUK w Zawidowie apeluje: nie zapychaj, pomyśl!

W ubiegłym tygodniu przedsiębiorstwo usunęło 2 awarie. Z rur kanalizacyjnych pracownicy wyciągnęli kilka wiader maseczek, rękawiczek, chusteczek nawilżanych itp.  Tych rzeczy nie wrzucamy do toalet! Apeluje miejskie przedsiębiorstwo.

Zatkane rury mogą doprowadzić do uszkodzenia sieci kanalizacyjnej i wycieków. Dodatkowo zatory zapychają pompy w pompowniach ścieków co sprawia, że odbiór nieczystości nie przebiegnie prawidłowo. Aby ograniczyć liczbę zatorów i awaryjność sieci kanalizacyjnej należy pamiętać o tym, aby nie wrzucać do toalet i kratek kanalizacyjnych przedmiotów stałych. Są to np. chusteczki nawilżane, płatki i patyczki kosmetyczne oraz odpady sanitarne: maseczki, bandaże i rękawiczki.

Gdzie należy wrzucać maseczki i rękawiczki?

Powinny się one znaleźć w pojemnikach na odpady zmieszane. Razem z nimi również ziemia z kwiatów, zlewki farb po remoncie i resztki jedzenia, które często spływają do zlewów. 

Zdjęcie: freepik.com

Skip to content