Apel do mieszkańców Zawidowa związanych z kompleksem wydobywczo-energetycznym Turów

Szanowni Mieszkańcy, zwracamy się do Was z prośbą o poparcie petycji w obronie kompleksu wydobywczo – energetycznego Turów. Petycja wraz z podpisami zostanie skierowana do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. 

Przez wiele lat kompleks wydobywczo-energetyczny Turów służy mieszkańcom naszego regionu. To dzięki kopalni i elektrowni możemy żyć zgodnie i bezstresowo. Czeskie organizacje ekologiczne wsparte 13 tysiącami podpisów mieszkańców z Kraju Liberckiego chcą, aby cofnąć zgodę na wydobywanie węgla w naszej kopalni. Według czeskich ekologów poprzez wydobycie węgla zabieramy wodę z przygranicznych miejscowości w Czechach. 

W ubiegłym roku kopalnia Turów wydobyła 5 mln ton węgla brunatnego, a niedalekie kopalnie w czeskim zagłębiu Most i Solkov wydobyły 40 mln ton i to nie ma żadnego wpływu na poziom lustra wody. 

Jeśli dojdzie do cofnięcia zezwolenia na wydobywanie węgla, oznacza to katastrofę ekonomiczną i w przyszłości ubóstwo wielu mieszkańców. Teraz jest ten czas, gdzie musimy bronić naszych miejsc pracy dla dobra regionu. 

Gorąco zachęcamy do zaangażowania się w akcję poparcia petycji i zebrania jak największej liczby podpisów od mieszkańców naszej Gminy.

Listy poparcia można pobrać także w formie papierowej z Biura Obsługi Klienta w Zawidowie.

Po ich podpisaniu można je także zostawić Urzędzie Miejskim.

Skip to content