Poznajcie sukcesy multisportowca z Zawidowa

Mieczysław Kaciotys z Zawidowa to człowiek o wielu talentach. Mimo swojej niepełnosprawności sięga po najwyższe sportowe laury w biegach długodystansowych, nordic walkingu, brydżu sportowym, warcabach stupolowych oraz szachach.

Mieczysław Kaciotys to multisportowiec, który pomimo swojej niepełnosprawności, znacznej utraty wzroku, może pochwalić się wieloma sukcesami sportowymi na arenie ogólnopolskiej.

Należy do Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Cross” i reprezentuje klub sportowy „Jantar” Gdańsk. Jest zawodnikiem, który z powodzeniem rywalizuje zarówno w szachach, brydżu sportowym warcabach stupolowych, jaki i w biegach długodystansowych, czy nordic walkingu.

W trakcie ostatnich 2 lat odniósł wiele znaczących sukcesów w skali ogólnopolskiej:

• Zdobył srebrny medal w Mistrzostwach Polski osób niedowidzących i niewidomych, które odbyły się w Puszczykowie koło Poznania.
  • Uczestniczył w integracyjnym turnieju warcabowym „BAŁTYK 2019” (Ustka), gdzie wywalczył 1 miejsce.
  • Zajął 2 miejsce w Piekarach Śląskich, gdzie odbył się Puchar Polski osób niedowidzących i niewidomych w nordic walking.

Jednak za swój największy sportowy sukces w 2019 roku uznaje start i ukończenie półmaratonu, który odbył się w Gdyni. W tym biegu rywalizował z osobami pełnosprawnymi na dystansie 21,097 km. Zdobył wówczas 12 miejsce w kat. wiekowej M60. W biegu wystartowało 7390 zawodników, a ukończyło go 6228.

Mieczysław Kaciotys jest także zawodnikiem Kadry Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach 100-polowych. W 2020 roku utytułowany zawodnik z Zawidowa miał reprezentować nasz kraj w zawodach międzynarodowych, których organizację powierzono Turcji.

Niestety z powodu pandemii wylot do Turcji został odwołany w ostatnim momencie. Podobnie zresztą jak Mistrzostwa Świata w nordic walking, które miały odbyć się w 2020r. Bełchatowie.

Mimo wielu problemów związanych z COVID-19 pan Mieczysław nie rezygnował z żadnej formy aktywności.

Miniony rok rozpoczął udziałem w Mistrzostwa Polski w szachach, które odbyły się wiosną w Ustroniu. W czerwcu wystartował w kolejnej imprezie, przeznaczonej dla szachistów i zajął 6 miejsce. Na kolejnych zawodach, tym razem w warcabach 100-polowych sportowiec wywalczył brązowy medal.

Kolejne wyzwanie czekało na utytułowanego zawodnika w Lidzbarku, gdzie odbyły się zawody o ,,Puchar Ziemi Warmińsko- Mazurskiej’’. Tam zawidowianin wywalczył pierwsze, pucharowe miejsce!

Kolejne powody do dumy przyszły latem. Na przełomie lipca i sierpnia 2020 w Piekarach Śl. odbył się Puchar Polski nordicowców, gdzie niestrudzony zawidowiani sięgnął po najwyższe laury!

Wrześniowy występ w Krynicy to kolejne zwycięstwo, puchar i złoto! W walce o Puchar Polski w szachach Pan Mieczysław okazał się bezkonkurencyjny!

Dla mnie najbardziej prestiżową imprezą w 2020 roku były Mistrzostwa Polski osób niewidomych i słabowidzących na dystansie 5 km w dyscyplinie nordic walking. Zawody odbyły się 19 września na trasach w bydgoskim Myślęcinku. Wystartowało 40 zawodników. Zwyciężył Piotr Garbowski z Przemyśla, paraolimpijczyk, który przede wszystkim jest narciarzem i biathlonistą (młodszy ode mnie o ponad 20 lat). Ja uplasowałem się drugim miejscu i jest to dla mnie największe osiągnięcie! – cieszy się M. Kaciotys.

Ostatnią imprezą, w której wystartował zawidowiani to Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach 100-polowych, które odbyły się w Giżycku pod koniec września. W tych zawodach drużyna M. Kaciotysa – „JANTAR” Gdańsk zdobyła srebrny medal.

Z perspektywy czasu jednoznacznie stwierdzam, że miniony rok, pod względem sportowym, był dla mnie niezwykle udany – mówi zdolny mieszkaniec Zawidowa.