Posprzątaj po swoim psie. To nie jest kupa roboty

Ten obrazek powtarza się zawsze po śnieżnej zimie. Topiące się połacie śniegu i lodu odsłaniają na zawidowskich trawnikach niezliczone psie kupy. 

Z posiadaniem psa wiąże się obowiązek sprzątania po swoim pupilu. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, na przykład psimi odchodami. 

To tylko teoria. W praktyce wygląda to tak, że wciąż wielu właścicieli psów nie zauważa lub udaje, że nie widzi, iż ich zwierzę zapaskudziło trawnik lub chodnik. Problem niczym bumerang wraca zawsze po zimie. Roztapiające się połacie śniegu lodu odsłaniają całą „kupę” psich nieczystości.

Sprzątanie po psie jest oznaką szacunku do innych ludzi i zwierząt oraz dobrego wychowania. Niestety, wciąż wiele osób nie poczuwa się do sprzątania po swoim czworonogu. Część osób zupełnie ignoruje powszechnie przyjętą zasadę sprzątania po swoim pupilu. Pozostawiają niemiłe „niespodzianki” innym mieszkańcom w parku miejskim, na trawnikach i ogólnodostępnych chodnikach.

I o ile spacery są jak najbardziej pożądane, o tyle odchody na miejskich zieleńcach budzą złość i frustrację. Mamy obowiązek sprzątać po swoim psie, przemawia za tym nie tylko dobre wychowanie, ale i Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Zawidów do uchwały nr XXIX/132/2020 Rady Miejskiej w Zawidowie z dnia 27 listopada 2020r.

Właścicielom czworonogów dedykowany jest paragraf 16, ust 3, który mówi o tym, iż cyt. „Osoba, z którą przebywa zwierzę domowe na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku, zobowiązana jest do niezwłocznego usunięcia zanieczyszczeń pozostawionych przez to zwierzę.

Na terenie Zawidowa zlokalizowane są stacje – dystrybutory „psich pakietów” czyli woreczków, w których należy umieszczać psie odchody. „Psie pakiety” można również otrzymać bezpłatnie w Urzędzie Miejskim. Zamiast „psich pakietów” można też użyć zwykłych torebek foliowych.

W sprzedaży znajduje się także sporo kolorowych akcesoriów, które zdecydowanie ułatwią to zadanie. Są to zbieraki psich odchodów z woreczkami, łopatki, zbieraki psich odchodów, plastikowe łapki do zbierania odchodów, miotły ze zbierakiem i szufelką, smycz ze schowkiem na woreczki 3 w 1, itp. Tak zebrane nieczystości można wrzucić do pierwszego napotkanego kubła na śmieci.

Psie odchody nie uatrakcyjniają przestrzeni, wręcz przeciwnie szpecą ją. Mogą powodować rozwijanie się zarazków i bakterii, na których szkodliwe działanie narażone są zwłaszcza dzieci. 

Skip to content