Nie daj się oszukać. Policjanci apelują o rozwagę!
Policyjne działania profilaktyczne sprawiają, że coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą. Dzięki ostrzeżeniom metody działania przestępców są znane i zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
- Przede wszystkim należy zachować ostrożność i czujność w kontaktach z obcymi.
- Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie przekazujmy pieniędzy nieznanym osobom.
- Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Zadzwońmy do kogoś z rodziny i zapytajmy, czy rzeczywiście ta osoba potrzebuje naszej pomocy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta, zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
- Zwykła ostrożność może uchronić nas przed utratą zbieranych latami oszczędności.
- Pamiętajmy, że żaden funkcjonariusz policji nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom, czy przelanie na inny rachunek bankowy.
Senior online
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu opracowała specjalny program dedykowany osobom starszym pn. „Senior online”. Internetowe spotkania Policji z seniorami mają na celu zapoznanie starszych osób ze skutecznymi metodami zapobiegania negatywnym zjawiskom, takim jak oszustwa, kradzieże czy rozboje oraz podniesienie ich świadomości z zakresu własnego bezpieczeństwa.