Aleja na zawidowskim cmentarzu ma swojego patrona 

Od 29. września br. aleja prowadząca do cmentarza komunalnego w Zawidowie nosi imię księdza prałata Stanisława Gawlika. Tak zdecydowali radni miejscy, podejmując stosowną uchwałę. Niebawem stanie tam obelisk z pamiątkową tablicą. 

Do cmentarza komunalnego w Zawidowie prowadzi piękna aleja, którą zdobią rzędy okazałych kasztanowców. To dostojne miejsce ma od 29. września swojego patrona, tak zdecydowali rajcy miejscy, nadając alei imię księdza prałata Stanisława Gawlika. Niebawem stanie tam obelisk z pamiątkową płytą. 

Projekt uchwały został opracowany na wniosek mieszkańców, którzy chcieli w ten sposób upamiętnić proboszcza swojej parafii w latach 1964-2001 i pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Zawidów.

Ksiądz prałat Stanisław Gawlik przybył do Zawidowa 1 stycznia 1964 r., po trzech latach wikariatu w katedrze wrocławskiej i czterech latach probostwa w Lutyni. U schyłku posługi kapłańskiej dekretem ówczesnych władz nadano księdzu Gawlikowi godność prałata. Po 37. latach posługi duszpasterskiej w parafii zawidowskiej powrócił do rodzinnego Grabna i przeszedł na emeryturę. Tam nadal był niezwykle aktywnym duszpasterzem, odprawiał msze święte i spowiadał wiernych.

4 czerwca 2001 roku Rada Miejska w Zawidowie przyznała Stanisławowi Gawlikowi tytuł pierwszego Honorowego Obywatela Miasta.

Ksiądz prałat zmarł 25 grudnia 2014 roku. Miał 82 lata.

Uchwała RM

Skip to content