Ekologiczny parking przy Urzędzie Miejskim w Zawidowie

Pod koniec października 2023 roku gmina uporządkowała teren przy Urzędzie Miejskim. Stworzyła nową estetyczną przestrzeń parkingową o charakterze ogólnodostępnym. Nowe miejsce zyskało nie tylko nowoczesny wygląd, ale przede wszystkim ekologiczny wymiar. Na inwestycję gmina uzyskała dofinansowanie ze środków Funduszu Małych Projektów Turów. 

Dotychczas parking przy Urzędzie Miejskim nie należał do bezpiecznych i estetycznych. Zbierała się woda, tworzył roztopy. To jedno z miejsc, gdzie auta parkują urzędowi kierowcy,  przewożący dzieci niepełnosprawne do placówek oświatowych. Kłopoty nastręczał im niejednokrotnie wyjazd z parkingu i utrzymanie aut w należytej czystości.  

Aktualnie nawierzchnia zawidowskiego ekoparkingu ułożona jest z kostki betonowej, ażurowej z fugami wypełnionymi humusem, co w niedługim czasie pozwoli na zazielenienie się powierzchni parkingu. Tak zaprojektowane miejsce postojowe wzmocni przede wszystkim miejską retencję – pozwoli na przesiąkanie wody opadowej do gruntu i umożliwi jej skuteczne magazynowanie.

Infrastruktura parkingowa uzupełniona została o dwie zadaszone altany i jeden stół piknikowy. Ich lekka konstrukcja bezproblemowo sprawdza się w każdych warunkach, dopasowuje do elewacji i otoczenia, tworząc spójną aranżację. Przy jednej ze ścian altany ustawione są 4 prostokątne donice z kratką. W donicach posadzona są zielone rośliny pnące, które stanowią świetną izolację – latem chronią przed przegrzaniem i dają chłód, a zimą osłaniające altanę/pergolę przed silnymi wiatrami i mrozem. Kolejną zaletą pnączy jest wytwarzanie specyficznego mikroklimatu.

Innym elementem infrastruktury ekoparkingowej są stojaki na rowery, które przyczyniają się do promocji roweru jako codziennego środka transportu. 

Budowa ekoparkingów należy ostatnio do najczęściej stosowanych rozwiązań i staje się powoli modnym i bardzo potrzebnym trendem, coraz więcej ludzi stawia bowiem na nowoczesne technologie, jako wyraz troski o środowisko i otaczającą nas przestrzeń. 

Projekt pn. Ekologiczny parking przy Urzędzie Miejskim w Zawidowie jest współfinansowany ze środków Funduszu Małych Projektów Turów.
Skip to content