500 plus dla niepełnosprawnych kryteria ZUS. Dla kogo?

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji to dodatkowe wsparcie dla osób, które ponoszą stałe koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją i opieką medyczną. Aby otrzymać to świadczenie trzeba spełnić określone warunki.

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe; winstytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

Wnioski można pobrać i złożyć także w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zawidowie, pod koniec września odbierze je pracownik ZUS.

Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające ZUS formalnie rozpocznie od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października. W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy, ZUS będzie miał 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia. Później czas ten się skróci do 30 dni.

Przed wydaniem decyzji o przyznaniu świadczenia ZUS będzie musiał zweryfikować, czy dana osoba ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

O świadczenie uzupełniające będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chodzi o orzeczenia o: całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji). Niezdolność będzie musiała zostać potwierdzona specjalnymi orzeczeniami, np:

  • o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji 
  • bądź o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji.


Dokładne informacje o świadczeniu uzupełniającym 

WNIOSEK 

Skip to content