Jubileusz miast partnerskich: Zawidowa i Bernstadt auf dem Eigen

W tym roku mija 15 lat odkąd Zawidów i niemieckie Bernstadt rozpoczęły współpracę partnerską. Oba miasta postanowiły uczcić miniony czas wspólną imprezą, która odbędzie się na początku sierpnia i potrwa trzy dni. Środki na organizację jubileuszu gmina Zawidów pozyskała z Euroregion Nysa. 

– Przez te 15 lat naprawdę dużo się wydarzyło po jednej i drugiej stronie granicy – mówi burmistrz Robert Łężny, zwłaszcza na płaszczyźnie edukacji, bo trzeba pamiętać, że bez współpracy polsko-niemieckiej nie byłoby sali sportowej w Zawidowie i pięknie wyremontowanej szkoły w Bernstadt. Naszą współpracę rozwijały także wyjazdy integracyjne młodzieży i straży pożarnej, konkursy dla najmłodszych, targi turystyczne i projekty o charakterze transgranicznym – wylicza R. Łężny. 

Tegoroczna współpraca Zawidowa i Bernstadt zaowocuje bajkami dla najmłodszych, które oparte zostaną o fakty z historii obu miast partnerskich. Publikację promować będzie konkurs literacki, gra terenowa (geocaching), warsztaty witrażu i impreza – Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Jubileusz 15.lecia zaplanowano na początek sierpnia, impreza potrwa 3 dni i w całości odbędzie się w Parku im. Jakuba Böhme w Zawidowie. W programie każdy znajdzie coś dla siebie, koncerty na żywo, kino plenerowe, wspólna biesiada polsko-niemiecka, zabawa pod gwiazdami, konkursy z nagrodami etc. Na moc atrakcji będą mogły liczyć także dzieci, dla nich organizatorzy przygotują m.in.: wioski tematyczne i dmuchane place zabaw.

Jubileusz miast partnerskich bedzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa. 

Skip to content